Práve tu sú 141 návštevníci a žiaden člen nie je on-line
|
RT-150S
Podarilo sa mi získať jeden z rodiny mojich vyhľadávaných kazeťákov z radu RT-xxxx. Vôbec nebol v pláne, pôvodne som od predávajúceho šiel kúpiť niečo úplne iné, ale zablúdil mi do oka v miestnosti kde sme sa bavili, tak som obrátil na reč aj na tento kúsok. Obaja sme na tom boli rovnako, on nemal potrebu sa zbaviť tohto magnetofónu a ja zase silou mocou ho zobrať, pretože nebol v bohvieakom stave a hlavne, zvonka je dosť ošúchaný vďaka vtedajšej vymakanej technológii nanášania tej striebornej vrstvy, ktorá sa po niekoľkých čisteniach začala šúchať dole. Dokonca mi majiteľ prezradil naňho klebetu, že pomáhal stavať rodinný dom, tak si to vieme predstaviť, čo si všetko užil. Ale je vidieť, že sa k nemu chovali zdvorilo, pretože okrem vonkajších oderov a ošuchov je mašinka zvútra celkom v dobrom stave a po nastavení mechaniky a výmene pár vecí už funguje spoľahlivo. Uvidíme koľko vydržia neslávne toshibácke potenciometre. Lacnejšie verzie sa už montovali hádam iba do svetoznámych rádiokazeťákov First, alebo International. Po otvorení skrine výdatne plávali v nejakom oleji, ale uznávam, že radšej vytopiť potenciometer niečím mastným ako počúvať chrčanie reprákov pri pridávaní hlasitosti. Kapacitné skraty síce občas vytvoria ultrasonickú spätnú väzbu, ale každá studnička sem - tam vyschne, takže počkáme a uvidíme. Zo spomínaných "ošúchancov" najviac bijú do očí v oblasti ladiaceho gombíka rozhlasových staníc, kontroliek autoreverzu a prepínania štýlu reverzu. Na veľkých ukážkových fotografiách som sa ich snažil čo najlepšie vyretušovať. Ale aby som iba nehanil hneď zo začiatku, tak si poďme povedať v krátkosti čo tento kazeťák dokáže.
Neprehliadnuteľná autoreverzná mechanika posúva tento rádiomagnetofón do sféry "vyšších" modelov tejto šmejdovej rady, pretože napr. RT-6015, RT70 mali mechaniku jednosmernú, t.j. bez možnosti automatického prepínania strany prehrávanej kazety. Mechanika pracuje spoľahlivo a po nastavení, vymenení a vyčistení dielov už nepraktikuje hužvanie vloženej kazety. Červené LED diódy v tvare šípok indikujú smer posuvu pásky. Niečo také ako vyhľadávanie skladieb tu nie je, ale to sme ani nečakali. Ešte podotknem, že fungovanie autoreverznej mechaniky sa môže prispôsobiť rôznym režimom: Vypnutý stav, nekonečné prehrávanie vloženej kazety, alebo "prehraj stranu A a B a zastav". Počítadlo pásky mechanika nemá, ale na toto sme u týchto modelov zvyknutí. Koľko ušetrili na jednom kuse počítadla a náhonu? Minimum, ale na sérii vyrobených možno 100.000 kusov a viac vyjde už pekné číselko. Neuveriteľné, zotrvačníky v mechanike sú obohnané jednou jedinou gumičkou, namiesto toho, aby urobili nejakú zložitú mechaniku ako napr. súdruhovia od Hitachi. Pôvodným majiteľom sa táto gumička pretrhla a vynaliezavo opatrili mechaniku bežnou žltou silikónovou gumičkou s polčasom rozpadu 6-12 mesiacov. No a inak to dopadnúť ani nemohlo. Jej stvrdnuté pozostatky som dával dole z motora, ale aj z mechaniky.
Ovládanie prístroja je veľmi jednoduché, na prednom paneli sú tri potenciometre (TONE, BALANCE, VOLUME), slúchadlový 3,5 cm jackový výstup, veľký strieborný gombík ladenia staníc, prepínač MONO - STEREO - STEREO WIDE, vlnové rozsahy FM CCIR, SW, MW, LW a prepínač režimov TAPE - RADIO - AUX. Áno, zapichnutie MP3 prehrávača je umožnené, takže týmto rozhodne neposiela tento prístroj do starého železa. Zvukový prednes však uspokojí iba nenáročného poslucháča. Po pripojení externého zariadenia ako MP3 prehrávač sa ale udeje to, že obvod automatickej regulácie vstupnej úrovne dorovná úrovne zvukového signálu na nejaký normovaný limit a v podstate nemá zmysel na MP3 prehrávači nejak hýbať s hlasitosťou, tú si v konečnom dôsledku Toshiba dorovná sama! Výslednú hlasitosť si teda riadime gombíkom volume na magnetofóne. Dvojpásmový reprosystém s minimálnym výkonom nepatrí medzi trhačov výkonových rekordov. Najviac som sa zasmial nápisu nad potencimetrom hlasitosti LOUDNESS! To snáď nemysleli vážne! Funkcia LOUDNESS sa nachádza na lepších mašinách s väčším výkonom, kde táto funkcia zabezpečuje dobrý posluch aj pri zníženej hlasitosti, kde by za normálnych okolností basy a výšky nikdy nevynikli. Pri použití tejto funkcie sa zdvihnú basy a výšky, a aparatúra hrá príjemne, ticho, ale s väčšou dynamikou. Odborne sa tomu vraví fyziologická regulácia hlasitosti. Nuž ale tu? Máme tomu rozumieť tak, že v prvej polovici dráhy VOLUME potenciometra funguje táto funkcia a basy a výšky sú zretelnejšie? No tak teda dík. To nemoselo být. Ešte spomeniem zadný panel, kde je jeden klasický 5-kolíkový DIN konektor a dva 3,5 cm jack zásuvky na externé mikrofóny.
Ďakovačka: Robovi z Vajnor za podporu v mojej činnosti.
Rok výroby: 1983
Váha: 3,4 kg
Rozmery d x v x h: 49,5 x 21 x 13 cm
Ďalšie fotografie:
Späť na hlavný zoznam BOOMBOXY