Práve tu sú 142 návštevníci a žiaden člen nie je on-line
|
RT-99S
Weíííííí, ďalší kus do rodiny! Takže podarilo sa mi schrastiť ďalšiu "RT-xx basic" Toshibu do zbierky low - endových rádiomagnetofónov! Skôr než sa dostanem k nálezovému stavu, dáme zase trošku technickej.
Je to obyčajný STEREO - WIDE rádiomagnetofón klasickej deep lowest - end výbavy (takže žiadnej). Jedinou z radu vytŕčajúcou vlastnosťou, alebo ako to povedať, vymoženosťou, je výskyt už dnes hluchej FM OIRT normy v tunerovej časti. To je všetko. Nehľadajte tu žiaden prepínač na CrO2, Metal, alebo nebodaj počítadlo pásky! Vzadu je vstup pre pravý a ľavý mikrofón a klasická PB/REC DIN 5 kolíková zásuvka. Prístroj disponuje dvojpásmovým zvukom na reprákoch, ale či nazvať tweetrami tie pliešky z digitálnych hodiniek, ktoré by mali plniť úlohu prenosu vyšších zvukových frekvencií, neviem. Pri priložení ucha na ne som nepočul žiadne chrastenie. Do špeciálnej výbavy by som ešte zahrnul LED diódu indikácie POWER a FM STEREO s milým bonusom v podobe slúchadlového výstupu jack 3,5 mm. Čo by ste ešte chceli za cca 600 vtedy ešte Tuzexových korún? No dobre, tak pridám ešte prepínač MONO - STEREO - STEREO WIDE, ale to je naozaj všetko. Zvuk tu nebudem riešiť, počúvať tie reproduktory pri sňatom kryte sa nedalo a keď som si ho vzal do práce do veľkej miestnosti, nevedel som nájsť konkrétny zvuk a chvíľu som mal obavy, akoby boli káble reprákov opačne naletované. Takže rádiomagnetofón je vhodný akurát tak do kobercových izieb malej metráže. Toľko k popisu dovedností.
Pri nadobudnutí nebola v nejakom ohurujúcom stave, ale v tomto prípade mi to tiež nevadilo. Nálezový stav? Klasicky poodieraná strieborná farba na rohoch kisne, početné škrabance a odery. Na zadnom paneli stopy po horiacej napájacej šnúre, posledný diel antény ako turecká šabľa, prepínače a potenciometre klasicky beznádejne zanesené. ALE, všetko živé! 5 skrutiek dole a už som bol v črevách. Nič zložité, zopár šikovných pohybov a komplet celá elektronika bola vonku. Najprv nastúpil vysávač. Nie som alergik ani nemám problémy s dýchaním, ale toho prachu tam bolo až príliš, takže musel von. Mechanika bola klasicky špinavá, nasledovalo jej kompletné premazanie, predošlé odstránenie starej stuhnutej vazelíny, nová gumička a keďže je to tiežsrdcovka, dostala aj novú kladku, extravagantnú, oranžovo-červenej farby. Ešte nastaviť regulérne obrátky motora a s mechanikou som hotový. Ostatná elektronika bola iba zaprášená bez väčších nánosov špiny, reproduktory sú značne unavené a objavujú sa prvé diery na vnútornej strane podlepenej membrány. Určite svoje urobili aj predošlé zásahy do prístroja, hrabal sa v ňom nejaký neznaboh, pretože rezistor, ktorý bol naletovaný pôvodne na pliešku fixujúci spodok zotrvačníka, nebol naletovaný späť a iba visel na vlásku. Neviem z akých dôvodov boli dávané dole káble z reproduktorov. Pôvodné závitové navinutie káblov na svorky reprákov bol už iba spletenec aby to nejak držalo a hralo. Cvak, cvak, letovačka á káble sú napevno. Prepínače som prepral a čo sa týka potenciometrov, tak TONE a BALANCE stačilo preprať, ale VOLUME šiel komplet na rozobranie. Po vyčistení odporovej dráhy, multikontaktov bežca a jeho následnom zakonzervovaní funguje na 99%. 99 preto, lebo nie je nový, ale nezachrčí a nevynechá ani na jednom mieste. Uvidíme dokedy. Čo tam bolo ešte? Už si na nič asi nespomeniem, jasné, preleštenie zašlej antény, skúška nahrávania (pozitívne) a to bolo asi všetko.
Konečný stav: Na poličke medzi ostatnými sa od poctivého naleštenia blyští odretá a na niektorých miestach ošúchaná Toshiba RT-99S. Vitaj v zbierke!
Rok výroby: asi 1986 (magnetofónový motorček December 1985)
Váha: 2,7 kg
Rozmery d x v x h: 44 x 23,5 x 11,5 cm
Ďalšie fotografie:
Späť na hlavný zoznam BOOMBOXY