Práve tu sú 135 návštevníci a žiaden člen nie je on-line
|
GF-800H (S)
Na úvodnej stránke v článku Čím sa zaoberám opisujem, čo je asi mojou zberateľskou cestou, čo sa mi páči, čo nie, a trebárs čo by som v zbierke prijal a čo naopak nemusím. Poukazujem tam na vývoj dizajnu smerujúci ku koncu 80. rokov a vytýkam rádiomagnetofónom miniaturizáciu ovládacích prvkov a gýčové spracovanie vonkajšieho grafického dizajnu. SHARP GF-800H je živým príkladom tejto mojej výkladovej teórie. Drobné potenciometrové gombíky na 10 pásmovom grafickom ekvalizéri, absolútne nemotorný ovládač VOLUME a ledva vyčnievajúci gombík ladenia rozhlasových staníc. Ďalším neklamným znakom konca dobrých časov je používanie rôznych úsečkových línii, čiar, a nezmyselných schématických diagramov vyjadrujúcich akúsi blokovú schému znázornenia zapojenia zvukovej cesty do zosilňovača podporovanú kapitálkovým nápisom "OPERATION INDICATOR". Ten sa nachádza v strede prístroja vedľa LED kontroliek DOLBY, RECORD a FM STEREO. Toto všetko je vykresľované červeno-modrou farebnou témou, z ktorej neskôr ťažili také svetoznáme značky trhoviskovej spotrebnej elektroniky ako napríklad INTERNATIONAL, FIRST, KARCHER, LEVIS, alebo INTERSOUND. Celá skriňa tejto mašiny je full plast, jediné stopy kovových pochrómovaných častí sa nachádzajú na anténe. Aj masívne madlo je z plastu, avšak opticky pôsobí kovovo vďaka kvázipochrómovanej úprave. Robustnosť madla je na mieste, pretože prenášať a kvedlať v ruke skoro 9 kilový kus kvádra potrebuje statočnú oporu. Nie ako moja GF-777-čka, ktorú vždy keď chytím do ruky, prvé na čo myslím je, kedy sa odtrhne prenášacia rúčka. A to váži vyše 12 kg! Neviem čo je za materiál to lesklé, ale samozreme chróm to asi nie je, tak isto ako povlak na všetkých ligotajúcich sa ovládacích gombíkoch.
Tento môj konkrétny kus pochádza asi z cukrárne, alebo nejakej cukrárenskej výrobne, pretože po otvorení predného krytu sa na mňa vyvalila vôňa piškótového cesta a vanilkového krému reznutá nejakým vaječným likérom. Našťastie tentoraz chýbali cigaretové zložky, ktoré tak strašne nenávidím. Zvonka bol prístroj dokonale zakonzervovaný nejakou žltou konzervačnou látkou, predpokladám, že maslom, ale pre istotu som zloženie nedegustoval. So značným sebazaprením nastúpili moje obľúbené chirurgické rukavice a šlo sa do práce. Pred očistou vyzeral Sharp takto. Ako dopadlo celé čistenie si pozrite dole na fotografiách. Dávam hlavne do pozornosti fotku zo zadného pohľadu. Neviem kde boli umiestnené oddeliteľné reproduktory, ale magnetofónová časť je úplne zožltnutá akoby bola stále na slnku alebo čo. Našiel som články ako takéto zažltnuté plasty vymáchať v chemikálii a uviesť do pôvodného stavu, ale nebudem sa tým zaoberať z troch dôvodov.
Prvý - hlavný: Vôbec sa do tejto činnosti nehrniem!
Druhý: Ktovie ako by som trafil farebné zladenie čo sa týka priložených reprosústav.
Tretí: Nenašiel som pomerové zloženie čistiacej zmesi, takže roztopiť kisňu v peroxide sa mi tiež veľmi neráči. Možno niekedy v budúcnosti. Tak ako sľubujem pridať články do Zápisníka, porobiť videá z boomboxov atď. To bude plodný dôchodok, na nedostatok práce sa určite sťažovať nebudem môcť, akurát ho dožiť, vládať hýbať rukami, mysľou a očami tým správnym smerom.
Stav po nadobudnutí bol taký, že celá mašina šla do skrutky na rozobranie. Na koberci sa po pár minútach po vyčistení vyskytla kôpka zúfalého elektrobalastu. Na kompletné rozbombardovanie šli aj reprosústavy, pretože na jednej strane niekto šikovný zlomil transportné koľajničky, po ktorých sa reprobedňa šmýka dole a zapadá na svoje miesto. Samozrejme bolo vždy riziko premiestňovať kazeťák s takýmto pochybným uchytením, takže som bol nútený pouvažovať nad nápravou. Nie som strojár a po mojich predkoch som zdedil prirodzenú nešikovnosť, takže výsledok, akým som napravil stav veci nie je síce ukážkový, ale účel plní na 130%. Prečo nie na 100%? Pretože táto moja úprava fixuje reprobedňu ešte lepšie ako pôvodné plnoplastové riešenie. Vylomené plastové koľajničky som nahradil oceľovými plieškami z mojich zásuvkových zásob. Na moje prekvapenie mi ostali všetky prsty a nezadrel som si ani vrtákom do ruky, nieto ešte do obedového stola, alebo čo sa mi pár krát stalo, nenamotal som na vrták textilnú podložku, ktorou chránim stôl pred poškriabaním. Nemám totižto kde uchytiť vŕtačku, tak som pliešky obrusoval v rukách. V jednej som držal vŕtačku a v druhej polohoval pliešok podľa potreby a tak zbrusoval ostré hrany.
Na reproskrinke hore boli nejaké čudné kruhové škrabance dokonca označené aj nejakou šípkou... Nechápem, tie kruhové odery vyzerajú akoby niekto kazeťák používal na odkladanie kľúčov od bytu, ale čo tá šípka??? Vovnútri prístroja ma čakali ďalšie technické vychytávky. Okrem unavenej mechaniky, ktorá dostala nové obutie (všimnite si znova moju extravagantnú tehlovočervenú kladku) a má zvonka celkom výdatne na okrasných gombíkoch zodrané tlačidlá, mi do očí udrel podomácky upravený konektor funkcie vyhľadávania skladieb. Aj ja hromžím na to, keď v nejakej mašine narazím na tento typ konektora a neviem ho vybrať, aby som odložil plandajúcu dosku na kábloch bokom. Ja sa ani nečudujem tomu letovaniu, táto mašina bola rozoberaná hádam viac ako moja bývalá Toshiba RT-6015S. Svedčia o tom vylámané dištančné stĺpiky úchytu krytov, totálne strhané samorezné závity uchytenia mechaník, dosiek s plošnými spojmi a náhradná skrutka uchytenia antény, na ktorú niekto dal namiesto krížovej skrutky skrutku s hlavou na plochý skrutkovač. Fakt nepochopím bývalé socialistické zmýšľanie, kedy sa za oných čias u nás tvrdošijne presadzovali takéto skrutky namiesto toho, aby sa použili praktickejšie a kvalitnejšie skrutky s krížovou hlavou. V mojom prípade za mojich postdetských čias nejedna membrána tesláckeho reproduktoru prišla práve vďaka vyšmyknutému sa skrutkovaču z plochej skrutky o panenstvo.
Ďalšia práca spočívala vo výmene molitanových vložiek umiestnených pred reproduktormi. Pôvodné boli úplne spráchnivelé a vyslovene sa pri dotyku rukou sypali z prednej mriežky. Nemal som v úmysle dať tam nejaké iné, ale nakoľko boli predné kryty reproduktorov zvnútra do väčšej hĺbky nerozoberateľné a nedokázal som sa dostať na niektoré zákutia aby som ich riadne vyčistil od zostatkov bledohnedej molitanovej drte, musel som tam niečo dať. Zvonku boli totižto vidieť nedočistené miesta. Tak ako možnosti dovoľovali, vsunul som pod priečku na ktorej sedia reproduktory kus vystrihnutého molitanu. Lepšie ako nič.
Nuž čo teda ešte s týmto zázrakom? Po funkčnej stránke nemám výhrad, zodrané tlačidlá funkcií magnetofónu už späť do časov najväčšej slávy nevrátim a farebné plastové gombíky tiež k pôvodnej farbe už ťažko dostanem. Jasná modrá je už dnes akýmsi slnkom vytiahnutým odvarom modrohnedej.
Výsledkom bastlenia predošlých majiteľov bola aj vytunovaná páčka prepínača vlnových rozsahov rádioprijímača. Tá bola zlomená a následne nejakým tepelným opracovaním a vpichnutím kovovej tyčinky opravená, aby opäť sadla na samotný prepínač. No, prepáčte, ale podľa mňa je to teda pekný humáč. Ani zvonka nevyzeral veľmi dobre, musel som ho vypodložiť malým medzikusom aby vôbec vytŕčal z prednej masky.
Fajn, kazeťák som úspešne poskladal, ladí, (aj keď pri preliezaní staníc strašne chrastí) pretáča, prehráva... Čo dodať k celkovému hodnoteniu? Mne sa zvuk tohto monštra veľmi nepáči. Je to typický cvrlikavý zvuk kazeťáku, ktorému k lepším výsledkom chceli dopomôcť 10 pásmovým ekvalizérom. Samozrejme prihliadam na to, že keď chcem dobrý zvuk, tak musím osloviť inú kategóriu audiozariadení, ale už som počul hrať lepšie omnoho nenápadnejšie kazeťáky. Musím sa však tu pozastaviť nad Dolby systémom. Nie som prílišným zástancom redukcie šumu, pretože zapnutím kúzelnej páčky s dvojitým D je niekedy viac škody ako úžitku, ale bol som príjemne prekvapený, že v tomto prípade si ho nechám určite ľúbiť! Nezahltil výšky, ale veľmi citlivo oddelil škodlivý zvukový balast od hudby.
Tento 19 integráčový, 49 tranzistorový, 50 diódový a 21 LED-kový rádiomagnetofón tlačí údajne pri tvrdom napájaní 2x15W, pri batériach 2x13W (no fakt úspora!!!). Model pre Saudskú Arábiu až 2x20W a DC tiež 2x13W. Reproduktory majú priemer 16 cm, takže sa mi vtíska myšlienka prásknuť do bední teslácke basáky, ale mám ich len 4-ohmové, takže odpálenie koncáku radšej riskovať nebudem, aj keď pri tichom posluchu by sa nič nestalo.
Super, konečne mám ďalší boombox! To som zvedavý, čo mi Peter dohodí nabudúce... Už si zvykám
Ďakovačka: Petrovi Krajčovičovi, nášmu prvému facebookovému fanúšikovi za obetavé sprostredkovanie obchodu.
Rok výroby: 1985 +
Skutočná váha: 8,8 kg
Rozmery d x v x h: 68 x 22,5 x 18 cm