Práve tu sú 133 návštevníci a žiaden člen nie je on-line
|
GF-4646HT(B)
GF-4646H
Predstavujem vám dva modely od Sharpu v kategórii Total low - end. Sú to obyčajné rádiomagnetofóny - hracie skrinky bez zbytočných funkcií, ktoré mali za čias svojho zídenia z pásu výroby hodnotu jedného dobrého robotníckeho platu v ČSSR. Nakoľko je svokor pedant, zachovali sa aj nadobúdacie dokumenty (Záručný list, Objednávací list z predajne Tuzex a Návod na použitie CZ) vo veľmi dobrom stave.
Na objednávacom liste môžete vidieť nadobúdaciu cenu 680 Tuzexových korún, čo bolo v prepočte na Kčs kurzom 1:3,50, 2380 Kčs. Bol to strašný peniaz, ale napriek tomu sa na tento kus mohlo podľa Objednávacieho listu čakať aj 12 týždňov. V dnešnej dobe niečo nemysliteľné za obyčajný rádiomagnetofón tejto kategórie.
Zrak vás neklame ak vidíte dva modely v rôznej farebnej modifikácii. Hnedý kus je model GF-4646HT(B) a strieborný model je GF-4646H. Technické špecifikácie majú navlas rovnaké, akurát sa líšia vo frekvenčnom rozsahu rádioprijímača. Podľa Návodu na použitie je v špecifikácii hnedého modelu GF-4646HT(B) uvedený rozsah OIRT 68 - 72 MHz, avšak všimnite si na obrázku vyznačený rozsah od 64 do 77 MHz, čo už hore zasahovalo do služobných pásiem, ktoré kedysi využívali taxislužby, alebo aj dispečing Rýchlej zdravotnej pomoci v Bratislave. Pri striebornom prevedení GF-4646H je rozsah CCIR 87,6 - 108 MHz. V ničom inom sa tieto modely od seba nelíšia. Zvukový výkon je vraj podľa normy DIN 45 324, MPC pri striedavom napätí 2 x 3,4W a RMS pri jednosmernom napätí 2 x 2,3W. Myslím ale, že 2 x 3,4W by hralo úplne inak, takže za bernú mincu považujem skôr hodnotu 2 x 2,3W pri 10% skreslení s prižmúrením všetkých štyroch očí. Modely nemajú žiadne nejaké špeciálne funkcie, mašinky sú stavané iba na kazety typu NORMAL, bez počítadla prehranej pásky. Skrátka úplne bežný rádiomagnetofón na použitie do kuchyne, alebo víkendovej chaty. Samozrejme za normálnych civilizovaných okolností. V bývalom Československu to bol rádiomagnetofón, ktorý tiež nevlastnil hocikto, ale iba ten, kto pracoval v zahraničí a tuzexové koruny dostával namiesto tvrdej meny, alebo si ich dokázal, ako väčšina z nás, vyšmeliť od vekslákov pri predajniach Tuzex za podevalvačných 3,50 Kčs, alebo pri väčšom odbere a po známosti za 3,20 Kčs za 1 TK. Ukázať sa s ním vtedy na ulici bolo v prípade slabšej povahy záležitosťou krátkodobého vlastníctva, alebo v opačnom prípade budenie nie malého rešpektu.
Nemám k týmto modelom veľmi čo povedať. Nadobúdací stav strieborného modelu od svokrovcov bol dosť zúfalý s nefunkčným magnetofónom, kde som neskôr prišiel na to, že bola dokonca zlomená tyčinka kontaktu spínania MGF elektromotorčeka, ktorý bolo treba vyrobiť znova a umiestniť ho na iné miesto, čo som aj učinil. Je nutné sa pohrať ešte s mechanikou, pretože neprepína podľa mojich predstáv. Niečo tam drhne. Keď sme už pri mechanike, táto je dosť ušetrená, avšak dostatočne pevná. Ovládanie mechaniky nie je príliš dôveryhodné, gombíky sú fyzikálne nešťastne riešené, lebo páka, ktorú musí prst vykonať, vyvíja na upevnenie ovládacích gombíkov zbytočne veľký prenos sily, čo má za následok vyslovene prehnutie celej klaviatúry pri vykonávaní povelu napr. PLAY. Druhý magnetofón GF-4646HT(B), ktorý som kúpil od člena našej komunity Billa, mal mechaniku vo výbornom stave, stačilo dať iba novú gumičku. Celkovo, z hľadiska vnútornej čistoty bol Billov kus panensky čistý.
Po vizuálnej stránke nie sú oba kusy zvonka príliš zachovalé, ale kúpa týchto prístrojov od novoty bola podmienená vôľou magnetofóny používať, a nie chovať si ich v bavlnke a dívať sa na ne spoza skla vitríny. Takže po 26. rokoch majú na nejaký ten oder nárok. Zvukovo hrajú celkom normálne na magnetofóny tejto triedy.
Do zbierky som ich chcel vyslovene preto, lebo ich mám ako sériu a môžem ponúknuť pohľad na opticky rozdielne modely a hlavne preto, lebo si svokor zaumienil, že tento kazeťák premiestni trvalo na záhradu, kde bude slúžiť ako prenášač ruchov z rôznych športových podujatí vysielaných Slovenským rozhlasom. To by bolo v poriadku, ale ja som nadobudol zlé tušenie, že by sa onedlho určite stal ďalšou obeťou zúfalej snahy obohatenia sa príležitostného bezdomovca v najbližšom pohostinskom zariadení, kde by išiel z rúčky do rúčky možno za 3 eurá novému majiteľovi. Tak to K***A nie!
Don´t kill BOOMBOX! Povinná očista, malá oprava a šup na stránku!
Ďakovačka: Svokrovcom za podporu hesla "Don´t kill BOOMBOX!" a Billovi za dobrú starostlivosť o jeho GF-4646 HT (B) počas jeho vlastnenia.
Rok výroby: 1985
Hmotnosť: 2,8 kg
Rozmery d x v x h: 42,6 x 21,2 x 9,6 cm