Práve tu sú 245 návštevníci a žiaden člen nie je on-line
|
TA-F550ES Dvojkanálový audiozosilňovač triedy Extremely Standard |
Napriek tomu, že v sekcii Vintage komponenty sú modely audiotechniky omnoho staršie, dovolím si tvrdiť, že vek 20 rokov od narodenia je pomaly už tiež starina, hlavne berúc do úvahy, že v 90. rokoch to už šlo teda pekne dole vodou a nič zaujímavé sa v týchto dobách ani nevyrobilo. Tak nech mi konzervatívni zástancovia odpustia zaradenie do tejto kategórie.
Niekedy vo februári 2013 nastal ten slávnostný deň, kedy som dovliekol domov jeden z mojich vysnívaných zosilňovačov značky SONY, a to model TA-F550ES vyrobený cca v roku 1989. Jeden hovorím preto, lebo môj najvysnívanejší zosilňovač značky sony sa volá TA-F730ES s drevenými bočnicami. Ten už vlastním tiež. K nemu sa vrátim neskôr, na samotný úvod by som sa povenoval vôbec pojmu SONY - modelovému radu ES (Extremely Standart - nie Elevated Standart, to je zase niečo iné a už vôbec nie Esprit!!!!!, to je úplne niečo iné!!!
Z čisto edukatívnych dôvodov by som tu a teraz, raz a navždy uviedol na správnu mieru pojem ES pri značke SONY.
Dovolím si tvrdiť, že 98% populácie, žiaľ aj erudovaní hifisti hovoria možno slangovo, ale hovoria tejto ES kategorii SONY Esprit, čo je bohapustá blbosť a dúfam, že rovnako ako mne pred nejakým časom príde vhod opravná informácia. Rada výrobkov Esprit od SONY je niečo úplne iné, dohľadajte si obrázky na Googli.
Pojem ES - Extremely standart je modelový rad značky SONY, ktorý ľahko spoznáte označením na konci typovej rady, napr. SONY TA-N80ES. Do tejto kategórie sa radili výrobky SONY, ktoré sa vyrábali vo vyššom kvalitatívnom štandarte s údajne prísnym výberom súčiastok do týchto zariadení. A ďalej by som mohol šíriť rozprávky o tom, aké sú tieto výrobky kvalitnejšie ako obyčajné SONY, ale nie. Nie som zaslepeným zástancom zvukovej zložky výrobkov tejto značky. Prečo som vôbec zaradil do svojej zbierky zopár modelov značky SONY nielen triedy ES?
Odpoveď: Milujem tento hranatý dizajn, krásne gombíky, samozrejme kovové, dôsledné vypracovanie archuitektúry ovládačov, skrátka výstupný vizuál je pre mňa dizajnová špička. Zvuk týchto krabíc ma už zaujíma menej. Nemá totižto nič spoločné s krásnym zamatovým zvukom aparatúr zo 70. rokov. Hrá ostro, konkrétne, presvedčivo. Jeho starší brat SONY TA-F730ES je úplne o inom. Tento masterpiece Vám predstavím niekedy nabudúce, ich zvuky sú neporovnateľné, avšak na všeobecné prekvapenie, 550ES vychádza v mojich zmysloch omnoho priateľskejšie, čím som nechcel povedať, že 730-ka je nejaký šmejd, naopak.
Takže okrem boomboxov a inej vintage elektroniky sem občas pribudne aj takáto kategória. Mám ešte zopár takýchto SONY ksúkov v depozite. Sú tu tunery, kazetové decky a zopár iných typov zosilňovačov triedy TA-F, ktoré ma svojim zjavom zaujali.
Základné informácie:
Niektoré technické špecifikácie:
Vstupy, výstupy:
Pozri fotogalériu tohto krásavca:
![]() |
Rok výroby: cca 1990
Váha: 12 kg
Rozmery d x v x h: 43 x 15 x 37 cm
Späť na hlavný zoznam SONY ES series collection