tumblr statistics

PrihlásenieKto je online?

Práve tu sú 104 návštevníci a jeden člen je on-line

  • Karlos

Minichat

Vypnúť/zapnúť Zvuk Smajlíci História FAQ Kide Chat
14:17-- Eduard: Palo zase rýpeš na moje najcitlivejšie miesta? :-) Ja mám problém s vianočnými darčekmi všeobecne a nieto ešte na boombox! Ozaj, čo chceš na vianoce pod stromček? O.O
13:16-- PotPalo: Ahóóój. Nech sa už niečo deje. Alebo sa čaká a bude to ako Vianočný darček? :D
6:31-- Eduard: Nazdar Maťo, ty telepat!!! Ešte ťa nedoštípali nadobro komáre? To som rád že si sa ozval, minulý týždeň som na teba myslel že ako sa asi máš. Super!
6:10-- yokohamaba: pozdravujem Eda a oznamujem,že žijem:-)
18:24-- Eduard: No, a to už ja nevyrábam, vôbec nič... Načo platím doménu a web? O.O
20:53-- PotPalo: Tak ja práve niečo vyrábam, ale nesúvisí to s boomboxami, tak radšej mlčím.
16:40-- Schwarz14: Nikto nič???
16:33-- Schwarz14: ????
16:33-- Schwarz14: ty vole čo je tu také ticho :D :D :D :D :D ___
4:13-- PotPalo: mrk. áááá, nič nové.
23:50-- PotPalo: Ja sem občas mrknem. A neodhlasujem sa, tak to tu asi straší... :D
20:15-- Eduard: .. a ja že už sem nikto nechodí. No veď aj načo? ...
20:15-- Eduard: Ty tu čo robíš PotPalo??
9:56-- Eduard: Tak! To je presne to, čo kto nezažil, nevie! :P
11:05-- PotPalo: To môžem potvrdiť. Po poslednom upratovaní neviem nájsť nejaké veci, ktoré som predtým presne vedel, kde v tom bordeli sú.
10:50-- Eduard: Palino, také blbé otázky, veď vieš ako to vyzerá u mňa doma. Nemám čas na nič a na tej motorke sa nie a nie zabiť. Ale nie, opustila ma vášeň a kým si nedám dom do poriadku po tých vyjebaných lemploch čo mi pred piatimi rokmi robili rekonštrukciu, tak si asi moc neškrtnem s boomboxami. Tá veľká bordel kopa na mojom stole je odstrašujúca, ale ani omylom si na nej neurobím poriadok. Takto v tej kope vždy nájdem čo potrebujem. Mám skúsenosť, že akonáhle niečo čo bolo na jednom mieste odložím na poriadok niekam, stratí sa to v análoch priestoru a už to nedokážem nájsť.
2:17-- PotPalo: Prečo sa nič nedeje? Takto sa dejiny nepíšu...
23:29-- Eduard: Zdravím Štefan! Ďakujem za prianie. Nuž čo, o záhradku sa moc asi nestarám, už sem asi nechodí toľko ľudí. A som tak lenivý, že sa mi ani nechce pozrieť akú mám návštevnosť... :-)
8:22-- Štefan : Zdravím všetkých,hlavne Eduarda má dnes meniny.Tak všetko najlepšie k meninám,aj keď niektorý to majú na háku. Keď som sem po dlhšej pauze zavítal,tak mám prosbu, zháňam schému na Školský Generátor SP-001 výrobca Tesla Lanškroun,na nete ani prd len obrázky.Pomohli by chalani z Čiech ktorý by mohli poznať niekoho z tej oblasti.Ďakujem .
20:04-- Eduard: Chalani ďakujem, článok o JVC RC-646L som mierne zredukoval na základe vašich podnetov. Ďakujem.
19:54-- Eduard: Ahojte, bol napadnutý server a moju stránko uvyhadzovalo, že obsahuje vírus. Ak také niečo v budúcnosti bude, prosím vás, dajte mi o tom vedieť. Nič deštruktívne, iba to zaťažovalo počítače.
21:55-- Eduard: Ďakujem teda za informácie, trošku zrevidujem ten článok keď už je to tam tak všetko rozpísané.
21:54-- Eduard: Čaute všetci! Ďakujem za pripomienky, určite ich zakomponujem do článku. Som v osledné dni dosť rozhádzaný pretože doma máme zase bojisko a chcel som mať článok už bezodkladne vonku. Nechcelo sa mi do detailov zaoberať vyhľadávaním skladieb a aj som sa pokúšal študovať ten návod na vyhľadávanie, ale nechal som to na čitateľoch ako si poradia. Krtek, dík za postreh, áno, pred kúpoukazeťáku som bol informovaný, že sú tam vymenené kondenzátory a to som tm zabudol uviesť. Zajtra to určite napravím! Čo sa týka hudby 70. rokov, to by som bral, ja si púšťam 80-ky na kazeťáku a to neni ono. Asi budem musieť vytiahnuť fakt nejaké klasické funky 70. rokov, ale asi ani to nebude ono. Tak potom bude buď Zeppelin, alebo Purple...
Tie nápisy nechápem ani ja, ale nech sa k tomu tu vyjadrí Maťo. Akože fakt, je to frajer|!
20:30-- Martin z K: Ešte má 646tka funkciu aj Rewind auto play, Pri vypnutom skenovaní a zatlačení play a rew, sa páska pretoči na začiatok a pustí sa play.
20:27-- Martin z K: Ahoj Edo, parádny článok:))) Ako píše krtek, tá LED v strede má funkciu okrem indikácie pauzy,ked svieti aj pri vyhľadávaní skladieb, ked stlačíš pauzu, tak nájde až nasledujúcu skladbu.Potom sa pauza uvolní. Po opätovnom stlačení znovu vyhľadáva až nasledujúcu skladbu.
18:09-- krtek: Ahoj, web mi funguje a ani antivir už ho nepovažuje za hrozbu :)
Článek o JVC jsem právě dočetl a mám k němu pár poznámek. LED pauzy není jenom pro estetiku, ale proto, že pauza má funkci tlačítka -2- při vyhledávání skladeb. Je to zajímavý řešení a stojí za zmínku. Další věc, všiml jsem si vyměněných kondenzátorů. To je tvoje práce, nebo už to tak bylo? Jak popisuješ kvalitu zvuku, tak mu to evidentně nijak nepomohlo. Mě to hraje ploše i s původníma kondíkama, nicméně nesmíme zapomínat, že stroj je optimalizovaný na hudbu 70. let a tu reprodukuje celkem slušně. Jo a ty nápisy navrchu jsou fakt opravovaný? Tomu se mi nechce věřit. Maťo má tiskárnu na kazeťáky?? :|
8:37-- Eduard: Opravil som skripty v niektorých článkoch a už mne to otvára okamžite. V zdrojovom kóde je toľko bordelu, ani neviem kde sa to tam berie, ale je to daň za všetky facebookové panely a iné chobotiny, ktoré keď sa naseriem vyhádžem odtiaľto :-)
21:12-- Eduard: Čaute, je tu niekto??? Prosím Vás, mohli by ste mi sem na chat napísať, či nemáte problém s načítaním stránnk, napríklad Our Boomboxers? Mne sa to zastaví na nejakom Facebooku a authedmin.eu a stránka nabehne až po hodnej chvíli. Ďakujem.
20:24-- Martin z K: Pozdravujem všetkých priaznivcov krásnych a kvalitných strojov. Budem sa snažiť tu dať čo najskôr tie moje raritky čo mám.
14:21-- Schwarz14: Neviem či som sa už pýtal ale neviete niekto alebo prípadnr nevlastníte rádiomagnetofón s gramofónom Sharp VZ 2500?Len tak pre zaujímavosť sa pýtam

Iba registrovaní používatelia môžu prispievať do chatu, Zaregistruj sa alebo Prihlás

Fórum

Posledný príspevok

Články

JVC KD-A2

'

 

Marantz stereo receiver model 2216

KD-A2

9.2.2014
Aktualizované 26.8.2014 - predané jednému šťastnému majiteľovi na východ republiky. A má sa z čoho tešiť, je to vynikajúci deck. Jeden z mála ľudí, ktorý pochopil, že dobre vykonanú prácu a starostlivosť o veci je na mieste aj finančne oceniť.  Nakoľko mám ešte nejaké KD decky, tak mi nebude až tak smutno, ale tento hliníkač strieborný som si mohol aj nechať.

Ako začať po dlhej dobe, keď som na stránku už si ani nepamätám kedy dával poslednú vec? Každopádne som sa rozhodol, že namiesto boomboxu sem hodím nejaký kazetový deck. Má to aj logický význam. Rok 2014 sa u mňa javí ako rok normalizácie, racionalizácie a prehodnocovania kusov v zbierke, z čoho logicky vyplýva jedna jediná činnosť: TRIEDENIE.
Zopár kusov už odišlo a žiadne krokodílie slzy sa nekonali, takže zatiaľ bez väčšej ujmy pokračujem v zužovaní stavov "na sklade".
Tejto činnosti sa nevyhol ani takýto model decku, presnejšie povedané 2 kusy. No už to počujem: "Čo on má veľkosklad?" Nie, odpovedám, ale jedna okolnosť ma milo prinútila kúpiť takéto tri stroje rovnakej modelovej rady. Nuž a jednoduché vypočítavanie en - ten -tyčky povedalo na záver, že dva pôjdu na predaj a jeden do zbierky. Ostal mi už iba jeden do bazáru, prvý sa predal a už aj ten môj je hotový a teší sa radostnému životu. Ten vám teraz predstavím.
V dobe písania tohto článku mal po renovácii už za sebou asi 125. kazetu z tretej (54kusovej) krabice. Bez zaváhania, krčenia pásky, čohokoľvek. Absolútne spoľahlivý stroj s perfektne vymyslenou mechainkou. 9,9 bodov z desiatich. Prečo nie 10? Lebo nikto a nič nie je dokonalé! cool

Nuž tak sa doňho pusťme!
Pán JVC KD-A2 je strieborný hliníkový kazetový deck s dvoma analógovými ukazovateľmi intenzity audiosignálu a tzv. direct front loaderovou mechanikou. Aj tak som si nie istý, ale niekde som to čítal na nete, že takéto vkladanie kazety bez dvierok je práve tento pojem. Keď už sme pri tých ručičkových ukazovateľoch, môžete si všimnúť, že sú veľmi pekne podsvietené a v prítmí vytvárajú ozaj príjemnú atmosféru. 
Vpredu je pevný 6,3 mm slúchadlový výstup, dve jack zásuvky na externé mikrofóny, regulátor záznamovej úrovne delený na dva kanály, mechanické počítadlo pásky, prepínač na Dolby NR, a typ pásu NORMAL - CrO2. Nezabudnem ešte na červenú LED diódu, ktorá indikuje aktivované nahrávanie a na pravej strane je FULL AUTOSTOP-ová, t.j. vo všetkých smeroch automaticky vypínajúca mechanika, ktorá má namiesto dvierok iba takú záklapku, aby sa pri vybranej kazete neprášilo do vnútra mechaniky. Na jednom kuse som tie "dvierka" nikdy nemal a po tej dlhej dobe, čo boli decky vystavené na polici to ani nebolo poznať po rozobraní, ktorý z tých troch bol ten bezdvierkový. Po nadmernom množstve prachu ani chýru. 
Na zadnej stene prístroja toho veľa nenájdeme. RCA konektory na audio vstup a výstup, prepínač napäťového rozsahu do 240V a dvojcestná IN-OUT paralelná 5-kolíková DIN zásuvka. Samozrejme ešte pevný sieťový dvojžilový kábel aby som nezabudol!

Aby som bol však spravodlivý a úprimný, treba poznamenať, že deck nie je celokovový, boky a zadná časť sú z plastu, čo na zvuk naozaj nemá vplyv.
Odňatím vrchného panela sa všetko začína. Prvé čo človeku udrie do očí je strašná spleť káblov, ktorá má ale svoje opodstatnenie a celkom slušný transformátor. Kvôli potrebe práce s kazetovou mechanikou je túto potrebné vybrať zo šasi prístroja a zabudnite na to, že na koncoch káblov sú zbernice, alebo iné rýchloupínacie konektory. Všetky drôty končia ako pri všetkých starých mašinách, omotané okolo pinov na doske s plošnými spojmi. A sme teda pri téme, že prečo je vovnútri taká spleť káblov. Po odstránení zväzovacích drôtikov sa elektrický zväzok, ak ho tak môžem nazvať, dá pekne natiahnuť a celá mechanika má dostatočne dlhé vedenie na to, aby sa s ňou dalo pracovať mimo magnetofónu. Ku všetkému je dobrý prístup a pri čo len troške šikovnosti nehrozí odtrhnutie nejakého napnutého vodiča zo zväzku. Tak isto výmena remeňa na zotrvačníku nerobí žiaden problém a odskrutkovaním troch skrutiek sa dostanete k samotnému zotrvačníku. Pod ním je sústava medzikolies, ktoré slúžia hlavne na funkcie rýchloprevíjania a činnosti pravého unášača. Len tak pre zaujímavosť, decky mali byť pred zakúpením po servise mechaník, t.j. aspoň pregumičkované, skutočnosť však bola taká, že v mechanike boli osadené všetky hnacie gumy so značnou vôľou, čo malo síce vplyv na akú takú funkcionalitu aj autostopu v režime PLAY, ale kazeťáky ani jeden nevypínali pri rýchloprevíjaní. Pri dobehu pásky na koniec sa mechanika napla, cvakla, ale nevypla úplne. Mechanizmus ostal visieť v nejakej medzipolohe, kde sa zasekol zotrvačník a motorček hnal hriadeľ bez záberu. Pri meraní remeňa som nameral pôvodnú (vraj vymenenú) hodnotu remeňa 84 mm, avšak bolo nutné osadiť remeň cca 76 mm, čo robí 0,8 cm a to je teda dosť veľa. Nevadí, toto všetko sa dalo zvládnuť, ALE, neodpustím si to, ak mi niekto povie, že je niečo po servise mechaniky, tak by mechanika rozhodne nemala byť v takom stave ako bola. Teda za predpokladu, že tam vôbec niekto menil tie hnacie remene. Ehm, a pardón, ak je mechanika po servise, automaticky beriem veci tak, že by mala byť menená aj prítlační kladka. Ale to už by so chcel fakt veľa. Už si viac kaziť náladu nebudem, pozrime sa trošku ďalej.
Na pripomenutie je tu ešte jedna fotografia, ktorá zobrazuje elektromagnetický spínač na autostop. Ten je tu riešený na báze elektromagnetického snímania obrátok počítadla pásky. To dostáva informáciu, že je unášač v pohybe pomocou dlhej hnacej gumičky, ktorá je prepojená od pravého unášača na koliesko počítadla. Z vnútornej strany je na koliesku umiestnený magnetický krúžok, ktorý pri pohybe spína jazýčkový kontakt a ten dáva signál elektronike, že je mechanika v pohybe a nemá dávať impulz už spomínanému elektromagnetickému spínaču na vypnutie mechaniky. Veľmi rozumne a jednoducho urobený autostop. Pri simulácii zastavenia pásky autostop vypínal po cca 3 sekundách, čo je dostatočne krátka doba na prípadné zamedzenie namotania pásky na prítlačnú kladku a nemalé, hlavne morálne škody. Naozaj môžem na mechaniku znášať iba slová chvály, aj pri testoch bola veľmi stabilná a kolísanie dosadania pásky pri zavádzaní pásky, alebo rýchleho prepínania z funkcie prevíjania na prehrávanie bolo bez zbytočných efektov straty výšok a sadania si pásky na dráhu. Určite má na tom zásluhu aj vymenená prítlačná kladka. Tu si dovolím mierne pokritizovať výrobcu, že vyriešil osadenie tejto kladky v jej držiaku napevno, zalisovaním osky bez možnosti jej mierumilovného vytlačenia a spätného rýchleho znovunasadenia. Bola tu možnosť odvŕtať osku, ale materiál, z ktorého je držiak vyrobený, je v tvrdosti asi 5 stupienkov vyššie ako papier, takže som sa rozhodol riešiť výmenu radikálnym spôsobom a to vyhnutím plieška držiaceho osku kladky a po osadení, spätným zahnutím. V prípade, že to budem robiť nabudúce, určite sa rozhodnem na cestu odvŕtania osky. Je to asi omnoho čistejšia práca. Ani nemusím hovoriť, že originál kladkového mechanizmu JVC by som dnes už beztak ťažko zháňal a aj keby, ako poznám eBay, cena by bola asi 8- násobná ako v nejakom zastrčenom veľkosklade s tovarom z vytopenej lode.

Čo dodať na záver? Po dôkladnom vyčistení a tentoraz skutočnej renovácii mechaniky je stroj vo výbornom stave a prehráva mi úspešne jednu pásku za druhou, som s ním veľmi spokojný. Kvalita zvuku pri prehrávaní aj nahrávaní je veľmi dobrá, na ucho dokonale s prihliadnutím na vek až nanajvýš postačujúca. A teší ma aj to, že tých JV-sákov mám v depozite ešte dosť veľa, takže bude ich radosť robiť. Mám takto ďalšiu pozitívnu motiváciu do ďalšej práce.

Pozrite si výstavné a niekoľko servisných fotiek vo zvlášť galériách:


 

gallery1
  
gallery2


Rok výroby: 1980
Váha: 4,20 kg
Rozmery d x v x h: 42 x 15 x 26 cm
Made in Japan

 

Späť na hlavný zoznam KAZETOVÉ DECKY

© Eduard, www.boombox.sk
Všetky práva vyhradené! All rights reserved!
| + -