Práve tu sú 254 návštevníci a žiaden člen nie je on-line
KD-A2 |
9.2.2014
Aktualizované 26.8.2014 - predané jednému šťastnému majiteľovi na východ republiky. A má sa z čoho tešiť, je to vynikajúci deck. Jeden z mála ľudí, ktorý pochopil, že dobre vykonanú prácu a starostlivosť o veci je na mieste aj finančne oceniť. Nakoľko mám ešte nejaké KD decky, tak mi nebude až tak smutno, ale tento hliníkač strieborný som si mohol aj nechať.
Ako začať po dlhej dobe, keď som na stránku už si ani nepamätám kedy dával poslednú vec? Každopádne som sa rozhodol, že namiesto boomboxu sem hodím nejaký kazetový deck. Má to aj logický význam. Rok 2014 sa u mňa javí ako rok normalizácie, racionalizácie a prehodnocovania kusov v zbierke, z čoho logicky vyplýva jedna jediná činnosť: TRIEDENIE.
Zopár kusov už odišlo a žiadne krokodílie slzy sa nekonali, takže zatiaľ bez väčšej ujmy pokračujem v zužovaní stavov "na sklade".
Tejto činnosti sa nevyhol ani takýto model decku, presnejšie povedané 2 kusy. No už to počujem: "Čo on má veľkosklad?" Nie, odpovedám, ale jedna okolnosť ma milo prinútila kúpiť takéto tri stroje rovnakej modelovej rady. Nuž a jednoduché vypočítavanie en - ten -tyčky povedalo na záver, že dva pôjdu na predaj a jeden do zbierky. Ostal mi už iba jeden do bazáru, prvý sa predal a už aj ten môj je hotový a teší sa radostnému životu. Ten vám teraz predstavím.
V dobe písania tohto článku mal po renovácii už za sebou asi 125. kazetu z tretej (54kusovej) krabice. Bez zaváhania, krčenia pásky, čohokoľvek. Absolútne spoľahlivý stroj s perfektne vymyslenou mechainkou. 9,9 bodov z desiatich. Prečo nie 10? Lebo nikto a nič nie je dokonalé!
Nuž tak sa doňho pusťme!
Pán JVC KD-A2 je strieborný hliníkový kazetový deck s dvoma analógovými ukazovateľmi intenzity audiosignálu a tzv. direct front loaderovou mechanikou. Aj tak som si nie istý, ale niekde som to čítal na nete, že takéto vkladanie kazety bez dvierok je práve tento pojem. Keď už sme pri tých ručičkových ukazovateľoch, môžete si všimnúť, že sú veľmi pekne podsvietené a v prítmí vytvárajú ozaj príjemnú atmosféru.
Vpredu je pevný 6,3 mm slúchadlový výstup, dve jack zásuvky na externé mikrofóny, regulátor záznamovej úrovne delený na dva kanály, mechanické počítadlo pásky, prepínač na Dolby NR, a typ pásu NORMAL - CrO2. Nezabudnem ešte na červenú LED diódu, ktorá indikuje aktivované nahrávanie a na pravej strane je FULL AUTOSTOP-ová, t.j. vo všetkých smeroch automaticky vypínajúca mechanika, ktorá má namiesto dvierok iba takú záklapku, aby sa pri vybranej kazete neprášilo do vnútra mechaniky. Na jednom kuse som tie "dvierka" nikdy nemal a po tej dlhej dobe, čo boli decky vystavené na polici to ani nebolo poznať po rozobraní, ktorý z tých troch bol ten bezdvierkový. Po nadmernom množstve prachu ani chýru.
Na zadnej stene prístroja toho veľa nenájdeme. RCA konektory na audio vstup a výstup, prepínač napäťového rozsahu do 240V a dvojcestná IN-OUT paralelná 5-kolíková DIN zásuvka. Samozrejme ešte pevný sieťový dvojžilový kábel aby som nezabudol!
Aby som bol však spravodlivý a úprimný, treba poznamenať, že deck nie je celokovový, boky a zadná časť sú z plastu, čo na zvuk naozaj nemá vplyv.
Odňatím vrchného panela sa všetko začína. Prvé čo človeku udrie do očí je strašná spleť káblov, ktorá má ale svoje opodstatnenie a celkom slušný transformátor. Kvôli potrebe práce s kazetovou mechanikou je túto potrebné vybrať zo šasi prístroja a zabudnite na to, že na koncoch káblov sú zbernice, alebo iné rýchloupínacie konektory. Všetky drôty končia ako pri všetkých starých mašinách, omotané okolo pinov na doske s plošnými spojmi. A sme teda pri téme, že prečo je vovnútri taká spleť káblov. Po odstránení zväzovacích drôtikov sa elektrický zväzok, ak ho tak môžem nazvať, dá pekne natiahnuť a celá mechanika má dostatočne dlhé vedenie na to, aby sa s ňou dalo pracovať mimo magnetofónu. Ku všetkému je dobrý prístup a pri čo len troške šikovnosti nehrozí odtrhnutie nejakého napnutého vodiča zo zväzku. Tak isto výmena remeňa na zotrvačníku nerobí žiaden problém a odskrutkovaním troch skrutiek sa dostanete k samotnému zotrvačníku. Pod ním je sústava medzikolies, ktoré slúžia hlavne na funkcie rýchloprevíjania a činnosti pravého unášača. Len tak pre zaujímavosť, decky mali byť pred zakúpením po servise mechaník, t.j. aspoň pregumičkované, skutočnosť však bola taká, že v mechanike boli osadené všetky hnacie gumy so značnou vôľou, čo malo síce vplyv na akú takú funkcionalitu aj autostopu v režime PLAY, ale kazeťáky ani jeden nevypínali pri rýchloprevíjaní. Pri dobehu pásky na koniec sa mechanika napla, cvakla, ale nevypla úplne. Mechanizmus ostal visieť v nejakej medzipolohe, kde sa zasekol zotrvačník a motorček hnal hriadeľ bez záberu. Pri meraní remeňa som nameral pôvodnú (vraj vymenenú) hodnotu remeňa 84 mm, avšak bolo nutné osadiť remeň cca 76 mm, čo robí 0,8 cm a to je teda dosť veľa. Nevadí, toto všetko sa dalo zvládnuť, ALE, neodpustím si to, ak mi niekto povie, že je niečo po servise mechaniky, tak by mechanika rozhodne nemala byť v takom stave ako bola. Teda za predpokladu, že tam vôbec niekto menil tie hnacie remene. Ehm, a pardón, ak je mechanika po servise, automaticky beriem veci tak, že by mala byť menená aj prítlační kladka. Ale to už by so chcel fakt veľa. Už si viac kaziť náladu nebudem, pozrime sa trošku ďalej.
Na pripomenutie je tu ešte jedna fotografia, ktorá zobrazuje elektromagnetický spínač na autostop. Ten je tu riešený na báze elektromagnetického snímania obrátok počítadla pásky. To dostáva informáciu, že je unášač v pohybe pomocou dlhej hnacej gumičky, ktorá je prepojená od pravého unášača na koliesko počítadla. Z vnútornej strany je na koliesku umiestnený magnetický krúžok, ktorý pri pohybe spína jazýčkový kontakt a ten dáva signál elektronike, že je mechanika v pohybe a nemá dávať impulz už spomínanému elektromagnetickému spínaču na vypnutie mechaniky. Veľmi rozumne a jednoducho urobený autostop. Pri simulácii zastavenia pásky autostop vypínal po cca 3 sekundách, čo je dostatočne krátka doba na prípadné zamedzenie namotania pásky na prítlačnú kladku a nemalé, hlavne morálne škody. Naozaj môžem na mechaniku znášať iba slová chvály, aj pri testoch bola veľmi stabilná a kolísanie dosadania pásky pri zavádzaní pásky, alebo rýchleho prepínania z funkcie prevíjania na prehrávanie bolo bez zbytočných efektov straty výšok a sadania si pásky na dráhu. Určite má na tom zásluhu aj vymenená prítlačná kladka. Tu si dovolím mierne pokritizovať výrobcu, že vyriešil osadenie tejto kladky v jej držiaku napevno, zalisovaním osky bez možnosti jej mierumilovného vytlačenia a spätného rýchleho znovunasadenia. Bola tu možnosť odvŕtať osku, ale materiál, z ktorého je držiak vyrobený, je v tvrdosti asi 5 stupienkov vyššie ako papier, takže som sa rozhodol riešiť výmenu radikálnym spôsobom a to vyhnutím plieška držiaceho osku kladky a po osadení, spätným zahnutím. V prípade, že to budem robiť nabudúce, určite sa rozhodnem na cestu odvŕtania osky. Je to asi omnoho čistejšia práca. Ani nemusím hovoriť, že originál kladkového mechanizmu JVC by som dnes už beztak ťažko zháňal a aj keby, ako poznám eBay, cena by bola asi 8- násobná ako v nejakom zastrčenom veľkosklade s tovarom z vytopenej lode.
Čo dodať na záver? Po dôkladnom vyčistení a tentoraz skutočnej renovácii mechaniky je stroj vo výbornom stave a prehráva mi úspešne jednu pásku za druhou, som s ním veľmi spokojný. Kvalita zvuku pri prehrávaní aj nahrávaní je veľmi dobrá, na ucho dokonale s prihliadnutím na vek až nanajvýš postačujúca. A teší ma aj to, že tých JV-sákov mám v depozite ešte dosť veľa, takže bude ich radosť robiť. Mám takto ďalšiu pozitívnu motiváciu do ďalšej práce.
Pozrite si výstavné a niekoľko servisných fotiek vo zvlášť galériách:
|
Rok výroby: 1980
Váha: 4,20 kg
Rozmery d x v x h: 42 x 15 x 26 cm
Made in Japan
Späť na hlavný zoznam KAZETOVÉ DECKY