tumblr statistics

PrihlásenieKto je online?

Práve tu sú 81 návštevníci a jeden člen je on-line

  • Karlos

Minichat

Vypnúť/zapnúť Zvuk Smajlíci História FAQ Kide Chat
14:17-- Eduard: Palo zase rýpeš na moje najcitlivejšie miesta? :-) Ja mám problém s vianočnými darčekmi všeobecne a nieto ešte na boombox! Ozaj, čo chceš na vianoce pod stromček? O.O
13:16-- PotPalo: Ahóóój. Nech sa už niečo deje. Alebo sa čaká a bude to ako Vianočný darček? :D
6:31-- Eduard: Nazdar Maťo, ty telepat!!! Ešte ťa nedoštípali nadobro komáre? To som rád že si sa ozval, minulý týždeň som na teba myslel že ako sa asi máš. Super!
6:10-- yokohamaba: pozdravujem Eda a oznamujem,že žijem:-)
18:24-- Eduard: No, a to už ja nevyrábam, vôbec nič... Načo platím doménu a web? O.O
20:53-- PotPalo: Tak ja práve niečo vyrábam, ale nesúvisí to s boomboxami, tak radšej mlčím.
16:40-- Schwarz14: Nikto nič???
16:33-- Schwarz14: ????
16:33-- Schwarz14: ty vole čo je tu také ticho :D :D :D :D :D ___
4:13-- PotPalo: mrk. áááá, nič nové.
23:50-- PotPalo: Ja sem občas mrknem. A neodhlasujem sa, tak to tu asi straší... :D
20:15-- Eduard: .. a ja že už sem nikto nechodí. No veď aj načo? ...
20:15-- Eduard: Ty tu čo robíš PotPalo??
9:56-- Eduard: Tak! To je presne to, čo kto nezažil, nevie! :P
11:05-- PotPalo: To môžem potvrdiť. Po poslednom upratovaní neviem nájsť nejaké veci, ktoré som predtým presne vedel, kde v tom bordeli sú.
10:50-- Eduard: Palino, také blbé otázky, veď vieš ako to vyzerá u mňa doma. Nemám čas na nič a na tej motorke sa nie a nie zabiť. Ale nie, opustila ma vášeň a kým si nedám dom do poriadku po tých vyjebaných lemploch čo mi pred piatimi rokmi robili rekonštrukciu, tak si asi moc neškrtnem s boomboxami. Tá veľká bordel kopa na mojom stole je odstrašujúca, ale ani omylom si na nej neurobím poriadok. Takto v tej kope vždy nájdem čo potrebujem. Mám skúsenosť, že akonáhle niečo čo bolo na jednom mieste odložím na poriadok niekam, stratí sa to v análoch priestoru a už to nedokážem nájsť.
2:17-- PotPalo: Prečo sa nič nedeje? Takto sa dejiny nepíšu...
23:29-- Eduard: Zdravím Štefan! Ďakujem za prianie. Nuž čo, o záhradku sa moc asi nestarám, už sem asi nechodí toľko ľudí. A som tak lenivý, že sa mi ani nechce pozrieť akú mám návštevnosť... :-)
8:22-- Štefan : Zdravím všetkých,hlavne Eduarda má dnes meniny.Tak všetko najlepšie k meninám,aj keď niektorý to majú na háku. Keď som sem po dlhšej pauze zavítal,tak mám prosbu, zháňam schému na Školský Generátor SP-001 výrobca Tesla Lanškroun,na nete ani prd len obrázky.Pomohli by chalani z Čiech ktorý by mohli poznať niekoho z tej oblasti.Ďakujem .
20:04-- Eduard: Chalani ďakujem, článok o JVC RC-646L som mierne zredukoval na základe vašich podnetov. Ďakujem.
19:54-- Eduard: Ahojte, bol napadnutý server a moju stránko uvyhadzovalo, že obsahuje vírus. Ak také niečo v budúcnosti bude, prosím vás, dajte mi o tom vedieť. Nič deštruktívne, iba to zaťažovalo počítače.
21:55-- Eduard: Ďakujem teda za informácie, trošku zrevidujem ten článok keď už je to tam tak všetko rozpísané.
21:54-- Eduard: Čaute všetci! Ďakujem za pripomienky, určite ich zakomponujem do článku. Som v osledné dni dosť rozhádzaný pretože doma máme zase bojisko a chcel som mať článok už bezodkladne vonku. Nechcelo sa mi do detailov zaoberať vyhľadávaním skladieb a aj som sa pokúšal študovať ten návod na vyhľadávanie, ale nechal som to na čitateľoch ako si poradia. Krtek, dík za postreh, áno, pred kúpoukazeťáku som bol informovaný, že sú tam vymenené kondenzátory a to som tm zabudol uviesť. Zajtra to určite napravím! Čo sa týka hudby 70. rokov, to by som bral, ja si púšťam 80-ky na kazeťáku a to neni ono. Asi budem musieť vytiahnuť fakt nejaké klasické funky 70. rokov, ale asi ani to nebude ono. Tak potom bude buď Zeppelin, alebo Purple...
Tie nápisy nechápem ani ja, ale nech sa k tomu tu vyjadrí Maťo. Akože fakt, je to frajer|!
20:30-- Martin z K: Ešte má 646tka funkciu aj Rewind auto play, Pri vypnutom skenovaní a zatlačení play a rew, sa páska pretoči na začiatok a pustí sa play.
20:27-- Martin z K: Ahoj Edo, parádny článok:))) Ako píše krtek, tá LED v strede má funkciu okrem indikácie pauzy,ked svieti aj pri vyhľadávaní skladieb, ked stlačíš pauzu, tak nájde až nasledujúcu skladbu.Potom sa pauza uvolní. Po opätovnom stlačení znovu vyhľadáva až nasledujúcu skladbu.
18:09-- krtek: Ahoj, web mi funguje a ani antivir už ho nepovažuje za hrozbu :)
Článek o JVC jsem právě dočetl a mám k němu pár poznámek. LED pauzy není jenom pro estetiku, ale proto, že pauza má funkci tlačítka -2- při vyhledávání skladeb. Je to zajímavý řešení a stojí za zmínku. Další věc, všiml jsem si vyměněných kondenzátorů. To je tvoje práce, nebo už to tak bylo? Jak popisuješ kvalitu zvuku, tak mu to evidentně nijak nepomohlo. Mě to hraje ploše i s původníma kondíkama, nicméně nesmíme zapomínat, že stroj je optimalizovaný na hudbu 70. let a tu reprodukuje celkem slušně. Jo a ty nápisy navrchu jsou fakt opravovaný? Tomu se mi nechce věřit. Maťo má tiskárnu na kazeťáky?? :|
8:37-- Eduard: Opravil som skripty v niektorých článkoch a už mne to otvára okamžite. V zdrojovom kóde je toľko bordelu, ani neviem kde sa to tam berie, ale je to daň za všetky facebookové panely a iné chobotiny, ktoré keď sa naseriem vyhádžem odtiaľto :-)
21:12-- Eduard: Čaute, je tu niekto??? Prosím Vás, mohli by ste mi sem na chat napísať, či nemáte problém s načítaním stránnk, napríklad Our Boomboxers? Mne sa to zastaví na nejakom Facebooku a authedmin.eu a stránka nabehne až po hodnej chvíli. Ďakujem.
20:24-- Martin z K: Pozdravujem všetkých priaznivcov krásnych a kvalitných strojov. Budem sa snažiť tu dať čo najskôr tie moje raritky čo mám.
14:21-- Schwarz14: Neviem či som sa už pýtal ale neviete niekto alebo prípadnr nevlastníte rádiomagnetofón s gramofónom Sharp VZ 2500?Len tak pre zaujímavosť sa pýtam

Iba registrovaní používatelia môžu prispievať do chatu, Zaregistruj sa alebo Prihlás

Fórum

Posledný príspevok

Články

World´s Wave TM 380

'

 

TM 380

Stereo radio cassette recorder

21.6.2014

Boli časy, keď som bral ako po nebohom všetko čo malo repráky, niečo strieborné na sebe a šachtu na kazetu. Raz ale bolo treba povedať Dosť! Nie je to prvý kus, ktorý v rámci vyraďovania odišiel z mojej zbierky, ale šťastie v nešťastí, z niektorých kusov som mal po dva a preto sa jeden vždy zachoval. Medzi takéto kusy patrí aj tento World´s Wave TM 380.  Kontrast medzi plastom a kovom, ktorý tam ani nie je s výnimkou oceľových mriežok na reprosústavách, ani hranaté, ani oblé... neviem prečo som si povedal, že aj toto chcem. V žiadnom prípade sa zaňho nehanbím, vyzerá lepšie ako hrá, ale počúvať ho aktívne nebudem, tak v podstate nemusím riešiť žiadnu dilemu.
Opíšem teda čo tento prístroj má. Má LED-kové indikátory výstupného výkonu. Nie, takto nezačnem. Takže znovu.
Je to jednokazetový rádiomagnetofón taiwanskej produkcie s oddeliteľnými reprosústavami a schizofrenickým riešením ovládacích prvkov na hrane dizajnového chápania. Tým som chcel jemne naznačiť, že aj keby toto niekto začal považovať za gýč, ani mu neprikývnem, ani sa za opačný názor výdatne biť nebudem. Antracitová "Technics" zelená
, plastové gombíky potiahnuté kvázichrómovou vrstvou a na prepínanie funkcií ako voľba typu pásky, Loudness použité obyčajné čierne gombíky pôsobí trochu mätúcim dojmom. Avšak z hľadiska celku nemám žiadne výhrady, ak niekto tento rádiomagnetofón neprehlási za masterpiece.
Pôvodom je mašinka určená pre nemecky hovoriaci trh, pretože všetky nápisy sú v nemčine. Človek by si povedal, že to nie je také japonské - "Kvalitné", ale opak môže byť pravdou. Práve výrobky určené pre nemecký trh mohli byť pod vyšším drobnohľadom kvality, aj keď produkcia juhoázijských tovární na elektroniku u niektorých jedincov nepôsobí dôveryhodným dojmom. Hmm, ale k tomu sa dostaneme neskôr.
Začnem hlavným vypínačom, ktorý je v prístroji osadený a to z dôvodu prítomnosti AUX vstupu, kde je možné pripojiť akékoľvek externé zvukové zariadenie s výnimkou gramofónu s magnetodynamickou prenoskou. Kazetová mechanika má FULL autostop a dokáže prehrať aj kazetu s páskou triedy METAL, na čo upozorňuje aj sieťotlačový nápis naspodu predného panela. Minipočítadlo pásky je akási malá pridaná hodnota. Čo sa zvuku týka, korekcie sú oddelené a ovládajú sa dvomi potenciometrami, tzv. šabľami pre basy a výšky zvlášť. Funkcia Loudness výrazne pomáha zlepšiť zvuk pri tichom posluchu. Do zariadenia je možné zapichnúť aj dva mikrofóny na stereo záznam. Túto vymoženosť už dnes naozaj nikto asi využívať nebude, ale v časoch živého mixovania nahrávok to malo určite svoje čaro a každý mohol byť takto doma tichým, svetom neuzretým moderátorom svojich hitparád.  Poviem úprimne, že už mi rukami prešlo veľa použitých kaziet od rôznych zdrojov, ale ani na jednej som takúto aktivitu nezaregistroval.
Na prednom paneli je ešte jedna zaujímavá marketingová informácia, a to 16W Musik. Tu si naozaj dovolím zapochybovať podľa akej normy to merali, lebo ak by mala mať skrinka 2 x 8W, tak by z nej musel ísť inakší zvuk aký z nej lezie. K ovládaniu zvuku si znova neodpustím jednu pindu, že ja osobne nemám rád posuvné potenciometre. Na profi zariadeniach áno, tam tie šable pekne idú pod rukou, ale tieto plastové hýbátka skrátka naozaj nemusím, pretože pod tým plastom akurát tak drhnú a dobrý pocit je niekde úplne inde. Ešte dobre, že na ladenie staníc nedali posuvné šúpátko... Už keď som pri rádiu spomeniem, že tunerová časť má FM s normou CCIR, MW a SW vlny. Ale áno, zopár staníc som ulovil. Dôležité dnes je však v tejto triede, aby hralo FM a to ide bez problémov. Vyladenú stanicu v stereu nám dokonca indikuje červená LED dióda. O oddeliteľných reprosústavách som už hovoril, iba doplním, že do prístroja sa nepripájajú ostrúhanými káblikmi, ktoré sa každým rokom skracujú, ale riadnymi RCA (CINCH) konektormi. Popis zakončím informáciou, že celý rádiomagnetofón sa dá prenášať pomocou veľkého madla na vrchu skrinky.
A to by bolo všetko. Teraz sa presuňme na vážnejšie veci s tématickým pracovným názvom Patológia.

PATOLÓGIA

Mal som z tohto modelu kusy dva a nemalo zmysel sa venovať vždy jednému zvlášť, tak som to zobral hromadne. Samozrejme aj z toho dôvodu, že som chcel urobiť jeden TOP kus a druhý "čo dom dal" - určený pre menej náročnejšieho zberateľa, samozrejme aj v adekvátnej cene.
Kusy som mal v rôznom stave. Na jednom bol dokonca vylomený zadný konektorový panel, ktorý som dával dokopy lepidlom, na druhom boli zase kompletne rozsypané úchyty a mechanizmus odnímania reprosústav. Všetko tu menovať nebudem. V texte ďalej sa dostaneme aj k detailom.
Aby som mohol vôbec začať robiť, bolo treba skrine dokonale odšpiniť. Pre tento účel som si pripravil svoju umývaciu vaničku. Ako vidíte, voda celkom zmenila farbu. Všetky časti boli odstrojené od elektroniky a prešli výdatným očistným kúpeľom. To sa potom pekne robí, keď človek manipuluje už s čistými dielcami. Prvotným kameňom úrazu kusu, ktorý išiel na predaj bolo vytrhnuté trafo z tvarovaného úchytu skrine. Fajn bolo, že všetky odlomené kusy úchytu hrkotali v skrini, takže ich bolo možné použiť a nasadiť, resp. nalepiť na pôvodné miesta. A tu sa vynára otázka o zmienenej kvalite taiwanskej produkcie. Tie steny úchytu sú z tak tenkého materiálu, že sa nečudujem ich polámaniu. Nakoľko je trafo dosť ťažké, musí byť úchyt ako pevne, tak aj pružne uchytený. Čo od výroby rozhodne nebolo. Zvolil som preto dve poistky. Na vrstvu zatvrdnutého lepidla som ešte vrchnú vrstvu poistil tavným lepidlom. Takto by sa dala vec hodnotiť ako vyriešená a finálny pohľad síce nebudí betónový rešpekt, ale naivne som posúdil, že by to malo stačiť. Omyl! Pri crash testoch, keď som zadný panel iba s trafom začal otĺkať po stole a simulovať pády a oklepy, sa trafo uvoľnilo a bol som tam, kde som bol. Nasraný ako Fico, keď nevyhral prezidentské voľby som to všetko vyhádzal von a rozhodol sa pre to, čo som mal urobiť hneď. Uchytiť trafo do malej pásoviny a zasadiť ho do zdravých nepolámaných častí úchytu. No a čo sa pri nasratosti robí? Neuvažuje nad detailami, čo malo za následok nezdokumentovanie týchto prác fotoaparátom. Už viackrát som sa sťažoval na to, že nenávidím fotenie pri práci, lebo to zbytočne dekoncentruje. Tak vám iba opíšem, že som použil malé deravé koľajničky zo stavebnice Merkur, vytvaroval ich do želaného tvaru a prevŕtaním zdravých častí úchytu som cez tieto diery prestrčil dlhé skrutky a upevnil trafo dôveryhodnejším spôsobom. Toto už fungovalo spoľahlivo. Prešiel som teda na zhodnotenie stavu elektroniky. Celá mašinéria káblov a dosiek bola vybraná a pripravená na čistenie.
Samostatnou kapitolou boli odnímateľné reprosústavy. Skrutky boli tak zahryznuté do plastu skrinky, že som v istom momente zapochyboval, že ich povolím. Nakoniec sa poddali bez straty desiatky, teda bez odlomenia závitového stĺpika. Po oddelení predného panelu ma čakalo veľké prekvapenie. Ani nie tak prekvapenie, ale MEGAOJEB! Na výstavných fotografiách na nás spod oceľovej sieťky civia akoby dva reproduktory, privádzajúc dojem, že sú tam dva plnohodnotné meniče. Aká naivita! Pozrite sa sem! Dobré nie? To, že namiesto výškového meniča bol použitý piezák, som v týchto modeloch zvyknutý. Ale že použijú ako druhý menič torzo s membránou a vrchlíkom, tak to ma dojalo. Mimochodom s takouto vecou som sa stretol už aj od konštruktérov od SONY. Vybral som preto všetky meniče zo svojich miest, aby som mohol bedničku riadne vyumývať. Pri ich osádzaní späť mi nedalo neurobiť jednu vec. Vypchať plastovú ozvučnicu molitanom. Ten zvuk bol príšerný, takto som pazvuky aspoň trochu zatlmil. 
Po očistení skriniek som sa mohol podujať na spätnú kompletizáciu čriev. Začal som predným panelom, kde bolo treba natiahnuť znova mikrofóny na svoje miesta. Dôležitým krokom ako vždy je sústrediť všetky skrutky a montážne súčasti do prehľadnej nádobky s týmito komponentami. Pokračoval som postupným osádzaním celej pavučiny elektroniky. Osadenie mikrofónnych zásuviek a kazetovej mechaniky bolo ďalším krokom. Ako konečná záležitosť bolo nasadenie hlavnej dosky s plošnými spojmi, kde je tuner, korekčák a zdroj. Po osadení tejto dosky už môžeme riešiť bižutériu, akou je napríklad osádzanie gombíkov prepínačov a potenciometrov. V takomto stave už stačí iba zaklapnúť panely do seba a dúfať, že bude skriňu treba rozoberať čo najmenej krát. Tí čo s takýmito vecami robia vedia, že vždy sa nájde dôvod rozobrať mašinu a upevniť nanovo vstavaný mikrofón, ktorý sa vytrhol z úchytu, potom zase zo záhadných dôvodov nejde jeden unášač v kazetovej mechanike, alebo z neznámych príčin sa zasekáva bežec rádioškály o nejaký drôtik, ktorý sa mu priplietol do cesty.

Fajn, ďalší zachránený kus na zemeguli! Netuším čo si na vás prichystám nabudúce, nechajme sa teda prekvapiť.


Galérie s pracovnými zábermi si môžete prezrieť kliknutím na obrázky.

gallery1

gallery2

Rok výroby: Nezistené, druhá polovica 80. rokov
Hmotnosť: 5,5 kg
Rozmery d x v x h:  61,5 x 22,5 x 16 cm

Späť na hlavný zoznam BOOMBOXY

© Eduard, www.boombox.sk
Všetky práva vyhradené! All rights reserved!
| + -