tumblr statistics

PrihlásenieKto je online?

Práve tu sú 60 návštevníci a jeden člen je on-line

  • Karlos

Minichat

Vypnúť/zapnúť Zvuk Smajlíci História FAQ Kide Chat
14:17-- Eduard: Palo zase rýpeš na moje najcitlivejšie miesta? :-) Ja mám problém s vianočnými darčekmi všeobecne a nieto ešte na boombox! Ozaj, čo chceš na vianoce pod stromček? O.O
13:16-- PotPalo: Ahóóój. Nech sa už niečo deje. Alebo sa čaká a bude to ako Vianočný darček? :D
6:31-- Eduard: Nazdar Maťo, ty telepat!!! Ešte ťa nedoštípali nadobro komáre? To som rád že si sa ozval, minulý týždeň som na teba myslel že ako sa asi máš. Super!
6:10-- yokohamaba: pozdravujem Eda a oznamujem,že žijem:-)
18:24-- Eduard: No, a to už ja nevyrábam, vôbec nič... Načo platím doménu a web? O.O
20:53-- PotPalo: Tak ja práve niečo vyrábam, ale nesúvisí to s boomboxami, tak radšej mlčím.
16:40-- Schwarz14: Nikto nič???
16:33-- Schwarz14: ????
16:33-- Schwarz14: ty vole čo je tu také ticho :D :D :D :D :D ___
4:13-- PotPalo: mrk. áááá, nič nové.
23:50-- PotPalo: Ja sem občas mrknem. A neodhlasujem sa, tak to tu asi straší... :D
20:15-- Eduard: .. a ja že už sem nikto nechodí. No veď aj načo? ...
20:15-- Eduard: Ty tu čo robíš PotPalo??
9:56-- Eduard: Tak! To je presne to, čo kto nezažil, nevie! :P
11:05-- PotPalo: To môžem potvrdiť. Po poslednom upratovaní neviem nájsť nejaké veci, ktoré som predtým presne vedel, kde v tom bordeli sú.
10:50-- Eduard: Palino, také blbé otázky, veď vieš ako to vyzerá u mňa doma. Nemám čas na nič a na tej motorke sa nie a nie zabiť. Ale nie, opustila ma vášeň a kým si nedám dom do poriadku po tých vyjebaných lemploch čo mi pred piatimi rokmi robili rekonštrukciu, tak si asi moc neškrtnem s boomboxami. Tá veľká bordel kopa na mojom stole je odstrašujúca, ale ani omylom si na nej neurobím poriadok. Takto v tej kope vždy nájdem čo potrebujem. Mám skúsenosť, že akonáhle niečo čo bolo na jednom mieste odložím na poriadok niekam, stratí sa to v análoch priestoru a už to nedokážem nájsť.
2:17-- PotPalo: Prečo sa nič nedeje? Takto sa dejiny nepíšu...
23:29-- Eduard: Zdravím Štefan! Ďakujem za prianie. Nuž čo, o záhradku sa moc asi nestarám, už sem asi nechodí toľko ľudí. A som tak lenivý, že sa mi ani nechce pozrieť akú mám návštevnosť... :-)
8:22-- Štefan : Zdravím všetkých,hlavne Eduarda má dnes meniny.Tak všetko najlepšie k meninám,aj keď niektorý to majú na háku. Keď som sem po dlhšej pauze zavítal,tak mám prosbu, zháňam schému na Školský Generátor SP-001 výrobca Tesla Lanškroun,na nete ani prd len obrázky.Pomohli by chalani z Čiech ktorý by mohli poznať niekoho z tej oblasti.Ďakujem .
20:04-- Eduard: Chalani ďakujem, článok o JVC RC-646L som mierne zredukoval na základe vašich podnetov. Ďakujem.
19:54-- Eduard: Ahojte, bol napadnutý server a moju stránko uvyhadzovalo, že obsahuje vírus. Ak také niečo v budúcnosti bude, prosím vás, dajte mi o tom vedieť. Nič deštruktívne, iba to zaťažovalo počítače.
21:55-- Eduard: Ďakujem teda za informácie, trošku zrevidujem ten článok keď už je to tam tak všetko rozpísané.
21:54-- Eduard: Čaute všetci! Ďakujem za pripomienky, určite ich zakomponujem do článku. Som v osledné dni dosť rozhádzaný pretože doma máme zase bojisko a chcel som mať článok už bezodkladne vonku. Nechcelo sa mi do detailov zaoberať vyhľadávaním skladieb a aj som sa pokúšal študovať ten návod na vyhľadávanie, ale nechal som to na čitateľoch ako si poradia. Krtek, dík za postreh, áno, pred kúpoukazeťáku som bol informovaný, že sú tam vymenené kondenzátory a to som tm zabudol uviesť. Zajtra to určite napravím! Čo sa týka hudby 70. rokov, to by som bral, ja si púšťam 80-ky na kazeťáku a to neni ono. Asi budem musieť vytiahnuť fakt nejaké klasické funky 70. rokov, ale asi ani to nebude ono. Tak potom bude buď Zeppelin, alebo Purple...
Tie nápisy nechápem ani ja, ale nech sa k tomu tu vyjadrí Maťo. Akože fakt, je to frajer|!
20:30-- Martin z K: Ešte má 646tka funkciu aj Rewind auto play, Pri vypnutom skenovaní a zatlačení play a rew, sa páska pretoči na začiatok a pustí sa play.
20:27-- Martin z K: Ahoj Edo, parádny článok:))) Ako píše krtek, tá LED v strede má funkciu okrem indikácie pauzy,ked svieti aj pri vyhľadávaní skladieb, ked stlačíš pauzu, tak nájde až nasledujúcu skladbu.Potom sa pauza uvolní. Po opätovnom stlačení znovu vyhľadáva až nasledujúcu skladbu.
18:09-- krtek: Ahoj, web mi funguje a ani antivir už ho nepovažuje za hrozbu :)
Článek o JVC jsem právě dočetl a mám k němu pár poznámek. LED pauzy není jenom pro estetiku, ale proto, že pauza má funkci tlačítka -2- při vyhledávání skladeb. Je to zajímavý řešení a stojí za zmínku. Další věc, všiml jsem si vyměněných kondenzátorů. To je tvoje práce, nebo už to tak bylo? Jak popisuješ kvalitu zvuku, tak mu to evidentně nijak nepomohlo. Mě to hraje ploše i s původníma kondíkama, nicméně nesmíme zapomínat, že stroj je optimalizovaný na hudbu 70. let a tu reprodukuje celkem slušně. Jo a ty nápisy navrchu jsou fakt opravovaný? Tomu se mi nechce věřit. Maťo má tiskárnu na kazeťáky?? :|
8:37-- Eduard: Opravil som skripty v niektorých článkoch a už mne to otvára okamžite. V zdrojovom kóde je toľko bordelu, ani neviem kde sa to tam berie, ale je to daň za všetky facebookové panely a iné chobotiny, ktoré keď sa naseriem vyhádžem odtiaľto :-)
21:12-- Eduard: Čaute, je tu niekto??? Prosím Vás, mohli by ste mi sem na chat napísať, či nemáte problém s načítaním stránnk, napríklad Our Boomboxers? Mne sa to zastaví na nejakom Facebooku a authedmin.eu a stránka nabehne až po hodnej chvíli. Ďakujem.
20:24-- Martin z K: Pozdravujem všetkých priaznivcov krásnych a kvalitných strojov. Budem sa snažiť tu dať čo najskôr tie moje raritky čo mám.
14:21-- Schwarz14: Neviem či som sa už pýtal ale neviete niekto alebo prípadnr nevlastníte rádiomagnetofón s gramofónom Sharp VZ 2500?Len tak pre zaujímavosť sa pýtam

Iba registrovaní používatelia môžu prispievať do chatu, Zaregistruj sa alebo Prihlás

Fórum

Posledný príspevok

Články

Aria Studiotrack IIII R504

'

 

Studiotrack IIII R504

4-stopý štúdiový kazetový deck s rýchlosťou 9,5 cm/s

23.11.2015

Kedysi dávno mi jeden pán predal túto štúdiovú nádheru. V okamihu, ako som uvidel tie štyri na žlto teplými žiarovkami podsvietené budíky, podľahol som pokušeniu. Z nejakých, samozrejme rodinných dôvodov likvidoval zbierku deckov a tento bol medzi nimi tiež. Neskrýval ľútosť, že musí z domu a pri predaji dúfal, že oňho bude dobre postarané. To som mu sľúbiť vedel, ale termín som nevedel odhadnúť ani plus mínus na päťročnicu. Až v tieto dni, keď som dával dohromady moje štúdiové videorekordéry BETACAM SP som si povedal, že keď štúdio, tak porádné! Svojho času mal na sebe chudák aj uši, pretože toto je komponent do štandartného 18 palcového racku, ale nejaký dobrák mu tie uši odpílil. Aj pána Štefana to mrzelo a vopred sa mi ospravedlňoval, aby som nebol prekvapený, ale že stalo sa. V kútiku duše ma to tiež mrzelo, lebo som si dával dohromady zostavu do racku, vyslovene veci s ušami a tu práve neboli. Po otvorení balíka ma však čakalo nemilé, ale aj milé prekvapenie. To že nemá uši sa mi naozaj nesnívalo, bola to realita, ale čo bolo na veci príjemné, tie uši boli odrezané profesionálne. Zabrúsené, zahladené, rovný rez, skrátka čistá práca. A potom ma to už nemrzelo vôbec a drží sa to vo mne dodnes. Nechýbajú mi a dokonca mám raritu! Ariu bez uší...


Už podľa výzoru to nevyzerá byť štandartná záležitosť. Samozrejme, nie je. Nakoľko je Aria STUDIOTRACK IIII R504 štúdiovým zariadením, líši sa od klasických domácich HiFi komponentných deckov rýchlosťou posuvu pásky. Tá je v tomto prípade 9,5 cm/s, čiže dvojnásobok rýchlosti domácich deckov, ktoré "sa posúvajú" rýchlosťou 4,75 cm/s. Samozrejme, už z fyzikálneho hľadiska nám musí byť jasné, že nahraná kazeta v takomto štvorstopovom decku funguje iba na jednu stranu. V prípade, že by sme kazetu otočili, hrala by nám vo zvuku spätným chodom a to by sme si akurát tak mohli robiť kvízy, ako to býva občas v súťažiach v rádiách, že pustia reverzom skladbu a "milí poslucháči, volajte, kto uhádne interpreta a názov skladby, vyhráva tričko, alebo pesničku!"
Dosť kecania, pozrime sa dovnútra!


Po sňatí vrchného krytu sa objaví krásna architektúra súčiastok. Ako vinára poteší pohľad na rozsiahle vinice, fanúšika elektrotechniky určite poteší pohľad na krásne osadené dosky s plošnými spojmi. Žiadne krivé rezistory, tranzistory div že nie so skratujúcimi sa nožičkami, kondenzátory stojace ako po fľaši koňaku... Takto  má vyzerať uhladené vnútro prístroja! Samozrejme, nájdu sa mierne chybička, ale vravím, že bodaj by boli všetky prístroje takto osadené.
Prístroj som rozoberal v podstate iba z dvoch dôvodov. Unavená mechanika, ktorá potrebovala vymeniť hnacie remienky a gumičky a tak isto potenciometre a prepínače musia byť v štúdiovej technike 100%-né, takže ošetrenie bolo nevyhnutné. Plus nejaké to čistenie, ale prachu bolo v prístroji ozaj minimum, tu musím povedať, že vnútrajšok bol veľmi pekný na prvé otvorenie krytu. Tento pohľad  je síce po vyčistení, ale vravím, nebolo to ani pred čistením nejak zlé. Okrem teda čistenia potenciometrov a prepínačov som sa hlavne sústredil na kazetovú mechaniku. Potešila ma prítomnosť celkom hutného zotrvačníka a mohutná hlava rotora na jeden hnací remeň a gumičku. Samotná mechanika a kolieska v nej sú síce z plastu a jeho kvalita na pohľad nevyzerá nejak tankovo, ale na uchopenie sú dosť pevné a keďže sa mi nepodarilo zlomiť ani jedno pri čistení a mazaní, môžem zodpovedne prehlásiť, že konštruktéri tejto mechaniky neboli na školení vo firme PHILIPS, alebo GRUNDIG. Tí čo už mali nejakú kazetovú mechaniku od nich rozobranú, vedia prečo. Na pravú mieru uvediem iba fakt, že drvivú väčšinu mechaník do magnetofónov a to aj japonských vyrobila, aj v licencii spoločnosť STAAR BELGIUM. To boli experti na mechaniky. Keď dostali objednávku z HITACHI, určite si trhali vlasy.
No ale späť na diskotéku! Môžeme si všimnúť, že mechanika je vysovene posiata magnetickými spínačmi. Ovládanie mechaniky nie je žiaden SOFT TOUCH, alebo mechanické posúvanie tiahel. Magnetofón je ovládaný logikou pomocou nízkozdvihových tlačidiel. Funkcie PLAY, PAUSE a REC indikujú dve zelené a REC červená LED dióda. Tak isto magnetofónové hlavy sú špeciálne vyrobené na tento účel.
Za zmienku stojí aj riešenie prepínania nahrávania a prehrávania, ktoré sa realizuje pomocou napäťových relé. Z bežných magnetofónov poznáme tie prekliate ťahové spínače, ktoré po pár rokoch dokážu narobiť riadnu galibu, že nevieme čo sa veľakrát so zvukom deje. Tuto to až tak nehrozí, aj keď aj kontakty relé majú svoju životnosť.
Aby to však nebol iba chválospev, okrem malých neduhov, ktoré som rýchlo odstránil tu je jedna záhada. Je ňou magnetický snímač obrátok. Funguje, až príliš dobre. Tu musím trošku popátrať. Totižto pri prevádzke, keď je na pravej cievke kazety príliš veľa pásky, mechanika vypne. Je to z toho dôvodu, že obrátky pohonu počítadla, na ktorom je umiestnený aj magnet, ktorý sa krúti pri väčšom množstve navinutého materiálu pomalšie, magnetický snímač má príliš málo impulzov a ohlási logike, že sa kazeta asi nekrúti - a vypne. Neviem sa dopátrať, či má tento magnetofón predpísané maximálne dlžky pásiek. O tom však pochybujem, boli problémy aj s páskou C-60. Myslím, že možno nejakou zmenou kapacity kondenzátora predĺžim hysteréziu procesu a snímač bude menej citlivo reagovať na malý počet impulzov. Alebo jednoduchšie riešenie: Mám aj nejaké kratšie pásky C-46. Aj tak tento deck nebudem aktívne používať, maximálne na nejakú krátku prezentáciu, to bude stačiť.


Aké má teda tento deck praktické využitie? Je to stroj na laborovanie hlavne hudobných skupín, ktoré si na tomto decku môžu nahrávať svoje demoskladby. Nezávislé 4 stopy sa dajú jednotlivo vypínať, kombinovať pri nahrávaní, prípadne stereosignál rozpanorámovať do jednotlivých stôp, alebo poslať do nejakého efektu cez zadné RCA konektory a vkladať ich do ľubovoľných stôp. Vyskúšal som na ňom všetko možné a môžem konštatovať, že funguje spoľahlivo a robí, to čo sa mu nakáže. Pri pohľade na väčšie fotky v galérii si máte možnosť popásť oči na tom množstve páčok a gombíkov. Kto by chcel kompletný výpis schopností tohto decku, môže si na tomto odkaze pozrieť výtvor nejakého šikulu, čo všetko urobil za mňa. cool


Výstavná galéria:
gallery1

Pracovná galéria:

gallery2


Rok výroby: 1985
Váha: 9,50 kg
Rozmery d x v x h: 43,5 x 14 x 26 cm

Späť na hlavný zoznam KAZETOVÉ DECKY

© Eduard, www.boombox.sk
Všetky práva vyhradené! All rights reserved!
| + -