tumblr statistics

PrihlásenieKto je online?

Práve tu sú 20 návštevníci a jeden člen je on-line

  • Karlos

Minichat

Vypnúť/zapnúť Zvuk Smajlíci História FAQ Kide Chat
14:17-- Eduard: Palo zase rýpeš na moje najcitlivejšie miesta? :-) Ja mám problém s vianočnými darčekmi všeobecne a nieto ešte na boombox! Ozaj, čo chceš na vianoce pod stromček? O.O
13:16-- PotPalo: Ahóóój. Nech sa už niečo deje. Alebo sa čaká a bude to ako Vianočný darček? :D
6:31-- Eduard: Nazdar Maťo, ty telepat!!! Ešte ťa nedoštípali nadobro komáre? To som rád že si sa ozval, minulý týždeň som na teba myslel že ako sa asi máš. Super!
6:10-- yokohamaba: pozdravujem Eda a oznamujem,že žijem:-)
18:24-- Eduard: No, a to už ja nevyrábam, vôbec nič... Načo platím doménu a web? O.O
20:53-- PotPalo: Tak ja práve niečo vyrábam, ale nesúvisí to s boomboxami, tak radšej mlčím.
16:40-- Schwarz14: Nikto nič???
16:33-- Schwarz14: ????
16:33-- Schwarz14: ty vole čo je tu také ticho :D :D :D :D :D ___
4:13-- PotPalo: mrk. áááá, nič nové.
23:50-- PotPalo: Ja sem občas mrknem. A neodhlasujem sa, tak to tu asi straší... :D
20:15-- Eduard: .. a ja že už sem nikto nechodí. No veď aj načo? ...
20:15-- Eduard: Ty tu čo robíš PotPalo??
9:56-- Eduard: Tak! To je presne to, čo kto nezažil, nevie! :P
11:05-- PotPalo: To môžem potvrdiť. Po poslednom upratovaní neviem nájsť nejaké veci, ktoré som predtým presne vedel, kde v tom bordeli sú.
10:50-- Eduard: Palino, také blbé otázky, veď vieš ako to vyzerá u mňa doma. Nemám čas na nič a na tej motorke sa nie a nie zabiť. Ale nie, opustila ma vášeň a kým si nedám dom do poriadku po tých vyjebaných lemploch čo mi pred piatimi rokmi robili rekonštrukciu, tak si asi moc neškrtnem s boomboxami. Tá veľká bordel kopa na mojom stole je odstrašujúca, ale ani omylom si na nej neurobím poriadok. Takto v tej kope vždy nájdem čo potrebujem. Mám skúsenosť, že akonáhle niečo čo bolo na jednom mieste odložím na poriadok niekam, stratí sa to v análoch priestoru a už to nedokážem nájsť.
2:17-- PotPalo: Prečo sa nič nedeje? Takto sa dejiny nepíšu...
23:29-- Eduard: Zdravím Štefan! Ďakujem za prianie. Nuž čo, o záhradku sa moc asi nestarám, už sem asi nechodí toľko ľudí. A som tak lenivý, že sa mi ani nechce pozrieť akú mám návštevnosť... :-)
8:22-- Štefan : Zdravím všetkých,hlavne Eduarda má dnes meniny.Tak všetko najlepšie k meninám,aj keď niektorý to majú na háku. Keď som sem po dlhšej pauze zavítal,tak mám prosbu, zháňam schému na Školský Generátor SP-001 výrobca Tesla Lanškroun,na nete ani prd len obrázky.Pomohli by chalani z Čiech ktorý by mohli poznať niekoho z tej oblasti.Ďakujem .
20:04-- Eduard: Chalani ďakujem, článok o JVC RC-646L som mierne zredukoval na základe vašich podnetov. Ďakujem.
19:54-- Eduard: Ahojte, bol napadnutý server a moju stránko uvyhadzovalo, že obsahuje vírus. Ak také niečo v budúcnosti bude, prosím vás, dajte mi o tom vedieť. Nič deštruktívne, iba to zaťažovalo počítače.
21:55-- Eduard: Ďakujem teda za informácie, trošku zrevidujem ten článok keď už je to tam tak všetko rozpísané.
21:54-- Eduard: Čaute všetci! Ďakujem za pripomienky, určite ich zakomponujem do článku. Som v osledné dni dosť rozhádzaný pretože doma máme zase bojisko a chcel som mať článok už bezodkladne vonku. Nechcelo sa mi do detailov zaoberať vyhľadávaním skladieb a aj som sa pokúšal študovať ten návod na vyhľadávanie, ale nechal som to na čitateľoch ako si poradia. Krtek, dík za postreh, áno, pred kúpoukazeťáku som bol informovaný, že sú tam vymenené kondenzátory a to som tm zabudol uviesť. Zajtra to určite napravím! Čo sa týka hudby 70. rokov, to by som bral, ja si púšťam 80-ky na kazeťáku a to neni ono. Asi budem musieť vytiahnuť fakt nejaké klasické funky 70. rokov, ale asi ani to nebude ono. Tak potom bude buď Zeppelin, alebo Purple...
Tie nápisy nechápem ani ja, ale nech sa k tomu tu vyjadrí Maťo. Akože fakt, je to frajer|!
20:30-- Martin z K: Ešte má 646tka funkciu aj Rewind auto play, Pri vypnutom skenovaní a zatlačení play a rew, sa páska pretoči na začiatok a pustí sa play.
20:27-- Martin z K: Ahoj Edo, parádny článok:))) Ako píše krtek, tá LED v strede má funkciu okrem indikácie pauzy,ked svieti aj pri vyhľadávaní skladieb, ked stlačíš pauzu, tak nájde až nasledujúcu skladbu.Potom sa pauza uvolní. Po opätovnom stlačení znovu vyhľadáva až nasledujúcu skladbu.
18:09-- krtek: Ahoj, web mi funguje a ani antivir už ho nepovažuje za hrozbu :)
Článek o JVC jsem právě dočetl a mám k němu pár poznámek. LED pauzy není jenom pro estetiku, ale proto, že pauza má funkci tlačítka -2- při vyhledávání skladeb. Je to zajímavý řešení a stojí za zmínku. Další věc, všiml jsem si vyměněných kondenzátorů. To je tvoje práce, nebo už to tak bylo? Jak popisuješ kvalitu zvuku, tak mu to evidentně nijak nepomohlo. Mě to hraje ploše i s původníma kondíkama, nicméně nesmíme zapomínat, že stroj je optimalizovaný na hudbu 70. let a tu reprodukuje celkem slušně. Jo a ty nápisy navrchu jsou fakt opravovaný? Tomu se mi nechce věřit. Maťo má tiskárnu na kazeťáky?? :|
8:37-- Eduard: Opravil som skripty v niektorých článkoch a už mne to otvára okamžite. V zdrojovom kóde je toľko bordelu, ani neviem kde sa to tam berie, ale je to daň za všetky facebookové panely a iné chobotiny, ktoré keď sa naseriem vyhádžem odtiaľto :-)
21:12-- Eduard: Čaute, je tu niekto??? Prosím Vás, mohli by ste mi sem na chat napísať, či nemáte problém s načítaním stránnk, napríklad Our Boomboxers? Mne sa to zastaví na nejakom Facebooku a authedmin.eu a stránka nabehne až po hodnej chvíli. Ďakujem.
20:24-- Martin z K: Pozdravujem všetkých priaznivcov krásnych a kvalitných strojov. Budem sa snažiť tu dať čo najskôr tie moje raritky čo mám.
14:21-- Schwarz14: Neviem či som sa už pýtal ale neviete niekto alebo prípadnr nevlastníte rádiomagnetofón s gramofónom Sharp VZ 2500?Len tak pre zaujímavosť sa pýtam

Iba registrovaní používatelia môžu prispievať do chatu, Zaregistruj sa alebo Prihlás

Fórum

Posledný príspevok

Články

'

 

 

Stereo cassette changer MTL-10Stereo cassette changer SONY MTL-10

 
Don´t kill BOOMBOX, save the oldies decks!!!
 
V tomto prípade sa nejedná o žiaden vintage kúsok, ani raritnú mašinu čo sa zberateľského fetišu týka. Nadchla ma technika a umenie japonských inžinierov postaviť takýto hrací strojček, ktorý kedysi na 110% fungoval, a nebolo kvôli tomu treba vyrobiť monštrum plné káblov a hromadu dosiek s plošnými spojmi. Áno, myslím tým výrobky značky TESLA, nech si hovorí kto chce, čo chce. Máme tu jasný príklad toho, že sa dá vyrobiť prístroj aj bez hromady káblov a kvanta studených spojov.
S kým, teda čím máme vlastne tú česť?

SONY MTL-10 je stereo kazetový deck vybavený prehrateľnosťou pások až do triedy METAL, ktorý dokáže umlčať šum do triedy DOLBY C. Toto všetko krát 10, t.j. deck pojme zásobník na 10 audiokaziet, takže ak do tohto zásobníka naládujeme 10 kusov C-90 kaziet, máme zaručenú cca 900 minútovú hudobnú produkciu bez prestávky! Iste, Winamp zvládne načítať aj 40GB dát v MP3, ale o tom sa tu teda určite baviť nebudeme! MP3 nemá na týchto stránkach čo robiť a nejaký CD wechsler nie je o viac zaujímavejší.
Poďme sa teda pozrieť na zúbok tohto prístroja. Ako som uviedol na začiatku, fascinovala ma myšlienka postaviť stroj, ktorý bude odbavovať produkciu desiatich audiokaziet podľa želaného naprogramovania. Tým, že sa jedná o prístroj hlavne mechanickej konštrukcie, bude sa tu nad čím udivovať, pretože kto je ctiteľ pohyblivej techniky, ocení tento technický výplod. Určite sa na svete nájdu aj zložitejšie mechanizmy, ale v zemepisných šírkach mojej zbierky je to určite technický unikát.
Verte mi, nerád to zase opakujem, ale ako obvykle, priniesol som domov tento skvost v dezolátnom stave. Ozaj si niekedy pripadám ako notorický sťažovateľ, ale žiaľ, taký je život a nemám šťastie na pekné kusy. Nevadí, myslím si, že tu o krásu nejde, snažím sa prezentovať techniku taká aká je a nehrám sa na dokonalý vzhľad, TOP stav. Na to sú iní. Nuž teda v akom stave som ho priniesol domov? V takomto! Stačí? Alebo treba ešte niečo na doplnenie? Nech sa páči, tak trošku z iného pohľadu. Mašina bola niekde zabednená v garáži, kde mala určite svoje opodstatnenie, pretože sa pri práci starať ešte o výmenu kaziet by bolo veľmi nepraktické. Takto sa hracia skrinka zapne a hrá do blba. Kryt meniča je značne dorasovaný a zišiel by sa renovačný náter, ale o tom zatiaľ neuvažujem. Na vrchnej strane chýba krytka, ktorá zakrýva manipulačný priestor na čistenie magnetofónovej mechaniky. Nedá sa nič robiť, budem musieť vyrobiť náhradnú. Napájací kábel bol (myslel som si, že to bol slepačí trus) špinavý a zanesený od malty s prevažujúcim obsahom vápna. Tak isto celý predný panel aj s priestorom na vkladanie zásobníka na tom nebol o moc lepšie. Nastúpili karanténne opatrenia a prvotné čistenie. Dopadlo takto, lepšie som skriňu vyčistiť nevedel. Myslím ale že výsledok je uspokojivý, na to, ako mašina vyzerala po vybalení z plastovej tašky. Nuž hurá do rozoberania! Po odňatí vrchného krytu na mňa pozerala takto krásne a prehľadne usporiadaná mechanika posuvu kaziet s elektronikou. Fotografia je samozrejme po vyčistení. Postupným rozoberaním celého prístroja som sa dostal až k najspodnejšej časti šasi - obvodovému plechu. Naozaj bolo nutné odstrojiť všetky súčasti, pretože jednak čistenie a ja keď niečo robím, tak poriadne a do špiku kosti. Takže ako prvý išiel dole predný plastový kryt s ovládacími tlačidlami, napájací zdroj, šachta zásobníka na kazety, mechanika s podávačom na samotné kazety, a dosky s plošnými spojmi, z ktorých po vybraní vznikla takáto pekná pavučina. Ostávala už iba koľajnička posuvu kazety. Tá vyzerá zospodu takto. Samozrejme gumičky boli úplne vyťahané a stvrdnuté, takže pri kúpe prístroja nebolo isté, čo v ňom vlastne funguje a čo nie. Keď už sa bavíme o gumičkách, tak samozrejme aj magnetofónová mechanika dostala nové obutie. Základom bola výmena hlavného remeňa, kladiek autoreverznej mechaniky a gumičiek na unášač. Najväčší problém bol s gumičkami na koľajničku posuvu kazety. Tam som potreboval priemer najlepšie 15-16 mm, ale zohnal som 17 mm. Je voľnejšia, ale nakoľko sú na hriadeli motora dve, prenos sily je dostatočne veľký, aby spoľahlivo hýbal mechanizmom. Po koľajničkách posuvu kazety sa táto dostáva do podávača, ktorý vtlačí kazetu do mechaniky, ktorá sa automaticky spustí, keď príde kazeta na doraz. Našťastie nie je kazetový podávač riešený pomocou gumičiek, ale pevnými ozubenými prevodmi. Neviem čo by som dodal ešte k téme rozoberania a čistenia, skrátka tak, ako som mašinu rozobral, bolo ju potrebné aj zložiť dokopy, aby fungovala. Skladanie sa zaobišlo bez väčších problémov. Zastavilo ma až opätovné nastavenie časovania procesov. Tie musia fungovať s presnosťou milimetra a desatiny sekundy. Ak niečo pri skladaní odfláknem, stane sa situácia, že podávanie nefunguje spoľahlivo. Tak ako momentálne, kde sa musím popasovať s dôkladným načasovaním šachty číslo 1. Táto nesadne dobre na svoje miesto pri pojazde zásobníka a poruší proces vybrania kazety a transportu do MGF mechaniky. Z vnútra potom lezú strašidelné zvuky preskakujúcich ozubov a kvílenia elektromotorčekov, ktoré sa namáhajú a kňučia. Nie je to jednoduché, snažil som sa na vec prísť, ale bezúspešne. Časovanie a doraz zastavenia zásobníka na pozícii 1 proste nie je vyšperkovaný. Samozrejme sa tomuto nepriaznivému javu povenujem, u mňa musí fungovať všetko, ale hlavné je, že stroj žije a funguje tak ako má.
Toľko k skladaniu, čisteniu a oživovaniu, poďme sa pozrieť, čo tento kazetový menič dokáže a na akom princípe pracuje.
Keďže je to menič - wechsler, požaduje sa, aby bola reprodukcia kontinuálna, čo zabezpečuje zásobník, ktorý možno naplniť až desiatimi audiokazetami rôznej minutáže. Prehrávanie má viacero módov, samozrejme základný je ten, kedy sa navolí číslo "šachty" a tá sa bude prehrávať. Mechanika je reverzná, takže sa zhrajú obe strany kazety. Potom nasleduje vyšší level a tým je programovanie prehrávania. Postupným navolením čísel jednotlivých šácht môžeme v želanom poradí prehrávať jednotlivé kazety. Menič disponuje aj funkciou AMS (v nemeckom manuáli Automatischer Musik Sensor), čo je vlastne vyhľadávanie skladieb. Nakoľko je to nemecky písaný návod, bortím sa s jeho prekladom, pretože aj keď som nemčinu študoval omnoho dlhšie ako angličtinu, nenalepilo sa mi z nej na mozgové závity nič moc. Zlepence typu Ausgenomenschlagstreiben ma privádzajú niekedy do stavu šialenstva. Ale zvládnem to, ako krátenie dlhej chvíle som si previedol tento manuál do OCR cez skener a pokúšam sa ho hodiť do slovenčiny. Mám za sebou 2 strany z 12, ale chuť ma prešla už včera. Uvidím, možno to zvládnem, možno nie. Časom sa určite pochválim. Ale poďme ďalej, ako vlastne funguje tento zázrak?
Po stlačení tlačidla POWER sa zvnútra ozve kontrolný bzukot, kedy systém skontroluje stav koncových vypínačov. Po otvorení dvierok tlačidlom EJECT sa tieto pomaly pomocou pružiny a SOFT EJECT mechanizmu otvoria. Do priestoru šachty vložíme tento vopred naplnený zásobník kaziet, ktorý si zatlačením dovnútra mašina sama vcucne a nastaví na koniec dráhy. Tento zásobník je veľmi praktický a môže slúžiť aj ako skrinka na prenos médií, pretože dvierka ako je vidieť na predošlej fotografii, sa dajú úplne zaklapnúť a teda kazety nám zo zásobníka pri prenášaní, alebo inej manipulácii nevypadnú. Pýtate sa že ako prehrávač rozozná v slote trebárs chromdioxidovú kazetu nahranú DOLBY C? Správna otázka. Transportný mechanizmus neumožňuje "prečítať" kazetu zvrchu podľa drážok aký materiál je vovnútri. Na tento účel slúžia prepínače na zadnej strane kazetového zásobníka. V praxi to funguje tak, že akonáhle sa zásobník presunie do zvolenej polohy, napríklad šachta 4, čidlá v podobe mechanických tlačidiel na opačnej strane sa narazením na vypuklú časť posuvnej páčky zapnú a vyhodnotia, v ktorej polohe je volič typu pásky. Ďalšia otázka vznikla pri situácii, keď je zásobník beznádejne neviditeľne zabetónovaný v šachte a my nevieme, ktorá kazeta je v ktorom slote a chceme si vypočuť konkrétneho interpreta. Pre orientáciu nám slúžia tieto originál SONY štítky. Môžeme ich umiestniť na zásobník do určených drážok, alebo vsunúť do predných dvierok prístroja, aby sme pri programovaní mali okamžite prehľad čo sa kde nachádza.
Nuž a dostali sme sa k samotnému prehrávaniu. Vyššie už bolo uvedené, čo musíme urobiť aby sa pohli ľady. Takže máme zásobník v šachte a čo ďalej? Po zavretí dvierok si na prednom paneli zvolíme stlačením čísel jednotlivých slotov poradie prehrávania kaziet a stlačíme to najväčšie tlačidlo so symbolmi PLAY a STOP. Zásobník sa presunie na želanú pozíciu, posúvač pásky posunie kazetu po koľajničkách do  podávača, ktorý nakoniec pritlačí kazetu na kladky mechaniky a spustí prehrávanie. Kazeta sa po zhraní strany A automaticky pomocou autoreverzu prepne na stranu B a zhrá ju do konca. Po tomto úkone sa kazeta vráti do zásobníka a pamäť elektroniky zaradí na prehrávanie vopred určenú kazetu. Takto sa veci dejú až do "vyprázdnenia pamäti". Logické. Doplnkovou funkciou pri prehrávaní je detekovanie medzier väčších ako 10 sekúnd. Môže sa to stať pri prázdnom mieste na konci kazety. Takýto prípad rieši systém tak, že previnie pásku rýchloprevíjaním na miesto, kde je nejaký signál a hrá ďalej. Ušetrí nás to od ručného previnutia pásky, keď nám to ticho už lezie na nervy a nevieme čo sa deje. Túto možnosť som ocenil ako veľmi užitočnú.
Na prednom paneli ovládania sa nachádza ešte tlačidlo CHANGE, ktoré nám umožňuje okamžité prepnutie na iný kazetový slot, tlačidlá na rýchle prevíjanie vpred a vzad a stlačením tlačidla EJECT sa nám prehrávanie okamžite preruší, kazeta sa zasunie do zásobníka, ktorý po jej zasunutí vycestuje z prístroja von. Hotovo, niet čo dodať, som so svojou prácou spokojný a naučil som sa zase niečo nové. Verím tomu, že keď prelúskam celý návod v nemčine a dostanem sa ku koncu, určite narazím na nejakú vychytávku, o ktorej ešte neviem.
Pozrite si ďalšie fotografie a urobil som pokusne aj videá. Tie vám najlepšie urobia výklad o tom, ako SONY MTL-10 v praxi funguje.
 
SONY MTL-10  SONY MTL-10

Prosím, aby ste tieto videá brali s rezervou, sú iba názornou ukážkou činnosti prístroja v praxi.   ...MOŽNO... NIEKEDY.... budú aj postrihané a otitulkované. Vôbec som rád, že som sa dokopal aspoň k takémuto výsledku.
 

Rok výroby: 1983 - 1985
Váha: 5,70 kg
Rozmery d x v x h:
35,5 x 10,5 x 28 cm
Krajina výrobcu: Japonsko

Späť na zoznam Kazetové decky

© Eduard, www.boombox.sk

Všetky práva vyhradené! All rights reserved!
| + -