Práve tu sú 106 návštevníci a žiaden člen nie je on-line
|
SONY FX-412EP
Nádherný model od SONY, kliknite si pre zväčšenie, zistíte že viac slov ani nie je treba. Hľadal som na dizajne niečo, čo by mi vadilo, no aj keď nie som žiadny znalec estetiky, pri tomto prístroji len ťažko hľadám nedostatky. Od voľby farebného prevedenia až po zladenie súhry celej bedničky s farbami gombíkov - excelent!
Z prvého pohľadu je hneď zrejmé, čo tento model dokáže. Môžete sledovať TV vysielanie, samozrejme do doby než úplne vypnú analógové vysielanie, pustíte si tu kazetu a naladíte rádio v rozsahoch FM (CCIR), a AM (SW, MW). TV príjímač má klasický rozsah pásiem VHF I, VHF III a UHF. Panel CRT obrazovky má odnímateľný kryt, ktorý sa zíde pri sledovaní TV vo svetlejšom prostredí. Magnetofón má mechanické počítadlo pásky a ručičkový indikátor ukazuje úroveň naladeného signálu pri počúvaní éterového vysielania, prípadne stav batériového napájania, alebo úroveň zaznamenávaného signálu v dB. Medzi doplnkovú bižutériu patrí obvod automatického vyladenia staníc, osvetlenie škály stupníc vyladenia TV a rádia a kontrolka vo forme LED diódy na nahrávanie. Ako funkčný nedostatok, ale aj to je subjektívny pohľad by som uviedol otváranie priestoru na magnetofónové kazety. Ten funguje nie na princípe pružinového samootváracieho systému, alebo nejakého SOFT EJECT-u, ale kazetu vyberiete stlačením mechanického tlačidla EJECT, kde najprv musíte ručne otvoriť dvierka na vrchnej časti prístroja a mechanika, lepšie povedané extraktor po stlačení tlačidla vám kazetu "povyhodí" a tú treba ešte mierne vydolovať zo šachty kazetovej mechaniky. Žiadne úkony pre ľudí, ktorí majú ruky ako lopaty, povedal by som, že jedinci s dlhšími nechtami sú vo výhode. Čo sa týka samotnej MGF mechaniky, nemám výhrad, tlačidlá majú síce veľmi hlboký chod a máte pocit, že po tej dlhej dráhe ani nezacvaknú na požadovanú funkciu, ale je to otázka návyku na takýto druh ovládania. Možno dizajnové inžinierstvo zasiahlo pri navrhovaní tlačidla PAUSE. Nenachádza sa v rade ovládacích tlačidiel mechaniky, čo býva úplne bežné pri iných prístrojoch, ale je to ten okrúhly gombík na pravej strane pri kazetovej mechanike. Každopádne nič, čo by malo vadiť.
Do zariadenia môžete zapojiť koncovku s koaxiálnym káblom na použitie externej antény a v prípade núdze postačí aj výsuvná teleskopická anténa.
Napájanie celého zázraku je realizované originál SONY napájacím adaptérom 12V, ktorý sa nasunie pomocou koľajničiek na boku prístroja do pozdĺžnych dierok. V prípade napájania z autobatérie, alebo iného zdroja 12V napätia (vstavaný priestor na batérie) je pripravený klasický pinový konektor na dutinkovú koncovku. Ale neobávajte sa, ste na dobrej adrese, firma SONY sa opäť postarala o neštandartné riešenie konektivity. Dutinkový konektor bežných čínskych priemerov tam nezapichnete. Je to predsa SONY! Pravdou ale je, že dnes už to nebýva taký problém, pretože výrobcovia adaptérov sa dnes snažia pribaliť vymeniteľné koncovky rôznych priemerov a ak budete mať šťastie, v balení bude aj nejaký SONY compactible.
Ďakovačka: Ďakujem pánovi Jánovi z Romanovej ulice v Petržalke že sa oňho celé tie roky pekne staral a nezapatrošil ani originálny návod na použitie.
Rok výroby: 1979 - 1981
Váha: 3,8 kg
Rozmery d x v x h: 32 x 12,5 x 25
Späť na hlavný zoznam OSTATNÁ VINTAGE ELEKTRONIKA