tumblr statistics

PrihlásenieKto je online?

Práve tu sú 75 návštevníci a jeden člen je on-line

  • Karlos

Minichat

Vypnúť/zapnúť Zvuk Smajlíci História FAQ Kide Chat
14:17-- Eduard: Palo zase rýpeš na moje najcitlivejšie miesta? :-) Ja mám problém s vianočnými darčekmi všeobecne a nieto ešte na boombox! Ozaj, čo chceš na vianoce pod stromček? O.O
13:16-- PotPalo: Ahóóój. Nech sa už niečo deje. Alebo sa čaká a bude to ako Vianočný darček? :D
6:31-- Eduard: Nazdar Maťo, ty telepat!!! Ešte ťa nedoštípali nadobro komáre? To som rád že si sa ozval, minulý týždeň som na teba myslel že ako sa asi máš. Super!
6:10-- yokohamaba: pozdravujem Eda a oznamujem,že žijem:-)
18:24-- Eduard: No, a to už ja nevyrábam, vôbec nič... Načo platím doménu a web? O.O
20:53-- PotPalo: Tak ja práve niečo vyrábam, ale nesúvisí to s boomboxami, tak radšej mlčím.
16:40-- Schwarz14: Nikto nič???
16:33-- Schwarz14: ????
16:33-- Schwarz14: ty vole čo je tu také ticho :D :D :D :D :D ___
4:13-- PotPalo: mrk. áááá, nič nové.
23:50-- PotPalo: Ja sem občas mrknem. A neodhlasujem sa, tak to tu asi straší... :D
20:15-- Eduard: .. a ja že už sem nikto nechodí. No veď aj načo? ...
20:15-- Eduard: Ty tu čo robíš PotPalo??
9:56-- Eduard: Tak! To je presne to, čo kto nezažil, nevie! :P
11:05-- PotPalo: To môžem potvrdiť. Po poslednom upratovaní neviem nájsť nejaké veci, ktoré som predtým presne vedel, kde v tom bordeli sú.
10:50-- Eduard: Palino, také blbé otázky, veď vieš ako to vyzerá u mňa doma. Nemám čas na nič a na tej motorke sa nie a nie zabiť. Ale nie, opustila ma vášeň a kým si nedám dom do poriadku po tých vyjebaných lemploch čo mi pred piatimi rokmi robili rekonštrukciu, tak si asi moc neškrtnem s boomboxami. Tá veľká bordel kopa na mojom stole je odstrašujúca, ale ani omylom si na nej neurobím poriadok. Takto v tej kope vždy nájdem čo potrebujem. Mám skúsenosť, že akonáhle niečo čo bolo na jednom mieste odložím na poriadok niekam, stratí sa to v análoch priestoru a už to nedokážem nájsť.
2:17-- PotPalo: Prečo sa nič nedeje? Takto sa dejiny nepíšu...
23:29-- Eduard: Zdravím Štefan! Ďakujem za prianie. Nuž čo, o záhradku sa moc asi nestarám, už sem asi nechodí toľko ľudí. A som tak lenivý, že sa mi ani nechce pozrieť akú mám návštevnosť... :-)
8:22-- Štefan : Zdravím všetkých,hlavne Eduarda má dnes meniny.Tak všetko najlepšie k meninám,aj keď niektorý to majú na háku. Keď som sem po dlhšej pauze zavítal,tak mám prosbu, zháňam schému na Školský Generátor SP-001 výrobca Tesla Lanškroun,na nete ani prd len obrázky.Pomohli by chalani z Čiech ktorý by mohli poznať niekoho z tej oblasti.Ďakujem .
20:04-- Eduard: Chalani ďakujem, článok o JVC RC-646L som mierne zredukoval na základe vašich podnetov. Ďakujem.
19:54-- Eduard: Ahojte, bol napadnutý server a moju stránko uvyhadzovalo, že obsahuje vírus. Ak také niečo v budúcnosti bude, prosím vás, dajte mi o tom vedieť. Nič deštruktívne, iba to zaťažovalo počítače.
21:55-- Eduard: Ďakujem teda za informácie, trošku zrevidujem ten článok keď už je to tam tak všetko rozpísané.
21:54-- Eduard: Čaute všetci! Ďakujem za pripomienky, určite ich zakomponujem do článku. Som v osledné dni dosť rozhádzaný pretože doma máme zase bojisko a chcel som mať článok už bezodkladne vonku. Nechcelo sa mi do detailov zaoberať vyhľadávaním skladieb a aj som sa pokúšal študovať ten návod na vyhľadávanie, ale nechal som to na čitateľoch ako si poradia. Krtek, dík za postreh, áno, pred kúpoukazeťáku som bol informovaný, že sú tam vymenené kondenzátory a to som tm zabudol uviesť. Zajtra to určite napravím! Čo sa týka hudby 70. rokov, to by som bral, ja si púšťam 80-ky na kazeťáku a to neni ono. Asi budem musieť vytiahnuť fakt nejaké klasické funky 70. rokov, ale asi ani to nebude ono. Tak potom bude buď Zeppelin, alebo Purple...
Tie nápisy nechápem ani ja, ale nech sa k tomu tu vyjadrí Maťo. Akože fakt, je to frajer|!
20:30-- Martin z K: Ešte má 646tka funkciu aj Rewind auto play, Pri vypnutom skenovaní a zatlačení play a rew, sa páska pretoči na začiatok a pustí sa play.
20:27-- Martin z K: Ahoj Edo, parádny článok:))) Ako píše krtek, tá LED v strede má funkciu okrem indikácie pauzy,ked svieti aj pri vyhľadávaní skladieb, ked stlačíš pauzu, tak nájde až nasledujúcu skladbu.Potom sa pauza uvolní. Po opätovnom stlačení znovu vyhľadáva až nasledujúcu skladbu.
18:09-- krtek: Ahoj, web mi funguje a ani antivir už ho nepovažuje za hrozbu :)
Článek o JVC jsem právě dočetl a mám k němu pár poznámek. LED pauzy není jenom pro estetiku, ale proto, že pauza má funkci tlačítka -2- při vyhledávání skladeb. Je to zajímavý řešení a stojí za zmínku. Další věc, všiml jsem si vyměněných kondenzátorů. To je tvoje práce, nebo už to tak bylo? Jak popisuješ kvalitu zvuku, tak mu to evidentně nijak nepomohlo. Mě to hraje ploše i s původníma kondíkama, nicméně nesmíme zapomínat, že stroj je optimalizovaný na hudbu 70. let a tu reprodukuje celkem slušně. Jo a ty nápisy navrchu jsou fakt opravovaný? Tomu se mi nechce věřit. Maťo má tiskárnu na kazeťáky?? :|
8:37-- Eduard: Opravil som skripty v niektorých článkoch a už mne to otvára okamžite. V zdrojovom kóde je toľko bordelu, ani neviem kde sa to tam berie, ale je to daň za všetky facebookové panely a iné chobotiny, ktoré keď sa naseriem vyhádžem odtiaľto :-)
21:12-- Eduard: Čaute, je tu niekto??? Prosím Vás, mohli by ste mi sem na chat napísať, či nemáte problém s načítaním stránnk, napríklad Our Boomboxers? Mne sa to zastaví na nejakom Facebooku a authedmin.eu a stránka nabehne až po hodnej chvíli. Ďakujem.
20:24-- Martin z K: Pozdravujem všetkých priaznivcov krásnych a kvalitných strojov. Budem sa snažiť tu dať čo najskôr tie moje raritky čo mám.
14:21-- Schwarz14: Neviem či som sa už pýtal ale neviete niekto alebo prípadnr nevlastníte rádiomagnetofón s gramofónom Sharp VZ 2500?Len tak pre zaujímavosť sa pýtam

Iba registrovaní používatelia môžu prispievať do chatu, Zaregistruj sa alebo Prihlás

Fórum

Posledný príspevok

Články

Marantz model 2216(e) stereo receiver

'

 

Marantz stereo receiver model 2216

Stereo receiver model 2216(e)

Marantz 2216 stereo receiverVyše mesiaca ubehlo ako voda v našej najväčšej rieke a ja som si uvedomil, že robím všetko možné, len nie to, čo by sa podľa zmyslu tejto stránky malo robiť - rozširovať zbierku o zreštaurované exponáty. Poviem to tak, ako to je, exponátov pribúda neúmerne tomu, čo sa stíha dávať na stránku. Niekde je zušľachťovanie horšie, inde je to brnkačka. Samozrejme, v tomto prípade volím brnkačku, pretože tento receiver som kúpil ako údajne hotovú vec, ako jeho bývalý majiteľ hovoril v perfektnom stave a zrepasovaný. Nič v zlom, ale ako ľudia sme každý iní, tak isto aj naše predstavy o perfektnom stave sa diametrálne, niekedy až priepastne líšia. Som rád, že tento prípad nebol extrém, pretože už mi jeden človek v minulosti ponúkal kazeťák v takomto stave a tvrdil, že tento stav je podľa neho TOP A1 stav!  Tak posúdili ste sami. Kto si myslí, že ten prípad bol bol naozaj TOP A1 stav, nech už ani nečíta ďalej.

Text inzerátu na tento receiver bol "Predám klasiku receiver MARANTZ 2216 v perfektnom stave, plne funkčný. Rok výroby 1978, made in u.s.a. Gyro-touch tuning, kvadrofónny výstup, výborný príjem (citlivosť), skvelý zvuk-v pohode rozohrá s veľkou rezervou aj náročné bedne. Možnosť posluchu-predvediem." Krivdil by som pánovi, keby som povedal, že v tomto znení inzerátu zavádzal v plnej miere. Je to ozaj "klasika" receiver, ale žiaľ už nemôžem povedať, že v perfektnom stave. Nebudeme sa baviť o tom, že receiver má podľa jeho deklarovaného roku výroby 33 rokov a tým pádom je stav úmerný jeho veku. Tvrdil, že je v perfektnom stave, tak aj perfektný stav očakávam, žiadne vyjednávanie, že "to má svoje roky"! Čo mi teda vadilo? Ak poviem, že je niečo v perfektnom stave, neudrú mi do očí dlhé škrabance na sklíčku rádiovej stupnice. Ratingu predajcu nepridala hlúpa otázka "Kde sú tie škrabance?!" Ukazujem - TU! Znova otázka: "Kde?" To už som vedel, že ma má za debila a nemalo zmysel ďalej zvyšovať hustotu atmosféry. Vyslovene vyglančené predné sklíčko svedčilo o tom, že predávajúci o tom dobre vedel, lebo to sklíčko sám pred predajom leštil. Že ho doničil on netvrdím, ale zodpovedný je ten, kto to má posledný v rukách. Takže ani nie jeden škrabanec, ani dva, ani tri, ale napočítal som ich určite viac! To nie je vinou zubu času, ale neopatrného prístupu pri čistení samotného sklíčka. Nie je to tak, že ak chcem utrieť prach, alebo zašlú špinu, stačí keď namočím handru vo vode a zotriem prach navlhko, veď sa nič nestane. Odkedy som si poškodil prvé sklíčko na CD prehrávači, používam výlučne mikrovláknovú utierku. Verte mi, je to 1000 a 1 oproti obyčajnej bavlnenej handričke. Samozrejme dôkladne vypraná od minulého čistenia. Piesok vo vláknach je sviňa! Takže myslím si, že už len táto skutočnosť neoprávňuje predávajúceho manipulovať s týmto superlatívom "perfektný stav". Po zapnutí a rozsvietení sa žiaroviek na podsvietení škrabance našťastie nie je až tak veľmi spredu vidieť, ale predsa len pri lepšom pohľade ich je vidieť, ale už len to vedomie, že tam sú nepridáva na radosti. Nič to však, samozrejme, prežijem. Perfektný stav nie je tak isto oder do predného panelu v počte dvoch kusov. Síce oderky sú do 1 cm, ale sú. Tak isto odretý prepínač prepínania reproduktorov. Zvrchu? Nie. Zboku, aby to nebolo vidieť. Ten gombík bol možno aj vymenený z potenciometra, kde by sa pri krútení odrená časť objavila. Na prepínači reprákov robí prepínač iba 4 polohy, takže sa príliš v osi nevychýli, aby bol oder zospodu vidieť. Múdro, ale keďže to pri predaji nespomenul, beriem to ako zatajenie ďalšej skutočnosti. Nuž a nakoniec, ak predávam niečo po repasácii, je to vyčistené. Tento prístroj bol na doskách vyslovene zapadaný aj keď nie veľkou, ale dosť dobre viditeľnou vrstvou prachu a mastnej špiny. Toto je iba začiatok konca servítky, ktorou som čistil povrchovú nečistotu. Nevadí, vyčistiť sa mašinka dá, život pôjde ďalej. Uprostred výčtu nezrovnalostí oproti deklarovanému stavu by sa mohlo povedať, že ak je to teda tak, prečo tento prístroj mám v zbierke? Prečo som ho vlastne kúpil, keď mi tieto veci vadili? Odpovedám veľmi jednoducho, prístroj sa mi páči ako celok a tie chyby čo mal, mi nebránili v kúpe a nemal som výhradu voči tomu, aby som ho aj v takomto stave vlastnil. Konieckoncov, kúpa bola slobodná, nikto ma do nej nenútil, naopak, prístroj bol zarezervovaný pre iného záujemcu, takže som sa naň prišiel vlastne iba pozrieť. Pri tejto osobnej obhliadke prišlo k ďalšiemu nedorozumeniu, to tu však uvádzať nebudem, pretože obaja na tom máme podiel viny, nakoniec sa všetko vyriešilo a slobodne sme pristúpili k dohode o cene (nie, nedostal som zľavu, naopak, cena sa zaokrúhlila nahor :-)) ), ale vravím, toto sem nepatrí. Ešte podotknem, že som si prístroj mohol riadne funkčne odskúšať a zvonka dôkladne obzrieť. Predajca na mňa netlačil čo sa týka času, takže mohol som na základe vlastného rozhodnutia svoj záujem o tento kus aj úplne stlmiť. Ide tu však o principiálne záležitosti, o ktorých som už pred časom podrobnejšie písal na mojej stránke v sekcii Zápisník v článku Ľudia sú rôzni... Iný dôvod na siahodlhé vysvetľovanie stavu tohto prístroja nemám. V poriadku, ďalšia časť má názov:

Mašina je doma a čo ďalej???

Výborne, strojovňa dorazila domov a v šere miestnosti som ju zapol a tešil sa z krásneho podsvietenia. Zapojil som receiver aj na reproduktory, aby som si potvrdil, že to bola dobrá kúpa. Všetko bolo v poriadku. Nasledovala noc a prebudenie do ďalšieho rána....

Na druhý deň v práci...

V práci? Prečo? Otázky na mieste. Ráno pred odchodom z domu som mašinku zabalil do deky a zobral do práce, aby som jej na mieru našiel nejakú krabicu, kde ju budem dočasne skladovať kým pôjde na nejakú poličku. Samozrejme som ju zase zapol a chcel som cez deň počúvať rozhlas. Problém? Nie. Zapínam prístroj... LUP do reproduktorov.. Jasné, nemá oneskorovací obvod, tak ho budem zapínať tak, že najprv prepínačom vypnem pripojené reproduktory a po pár sekundách ich prepínačom znova zapnem. Tak, ako to robím na všetkých zariadeniach, ktoré týmto neduhom trpia. Ani neviem z akého dôvodu som prístroj chcel vypnúť a pri vypnutí sa mi ozval nepríjemný PRÁSK do reproduktorov. Moment, čo sa deje, veď prepínač na reproduktory je v polohe OFF, tak prečo do nich ide šťava? Zapnem prístroj - LUP, pozerám, prepínač v polohe OFF. No, takže zase som prišiel na to, že prístroj je v perfektnom stave. Prepnem na tuner, hrá rádio a hýbem prepínačom na repráky. V polohe SYSTEM 2 by predsa vetva 1 nemala hrať a hrá! Prečo? No a skôr, než som začal do hĺbky dumať nad tým, prečo sa toto všetko vlastne deje, vnukla sa mi spásonosná myšlienka. ZAVOLÁM PREDAJCOVI! Dostal som šokovanú odpoveď. On odpojil prepínač na preproduktory úplne z cesty a výstupy z koncáku priamo pripojil na svorky terminálov reprovýstupu. Červenými elipsami sú označené neosadené svorky. Pýtal som sa ho, prečo mi to nepovedal? Odpoveď znela, že on nevie, lebo si myslel, že keď som si skúšal receiver uňho na stole, že o tom viem. No čo mám na toto povedať? Mal pravdu, mal som si vyskúšať aj prepínač reproduktorov, ale toto ma nenapadlo. Skúšal som potenciometre, obhliadal som vizuálny stav, ale toto? Tak som sa ešte opýtal, že prečo to urobil? Dostalo sa mi logickej odpovede. Nakoľko k prepínaču viedli iba tenké káble a považoval to za zbytočnú prekážku v audioceste, urobil bypass a eliminoval rušivé interferencie, ktoré by mohli vzniknúť na ceste cez prepínač. Úplne schvaľujem, ale nie za skutočnosti, že Marantz nemá obvod oneskoreného zapínania reprovýstupu. Dobre, uznal som, že som si to mal vyskúšať, ale ja osobne by som na to kupujúceho určite vopred upozornil. A dostávame sa k ďalšiemu zavádzaniu: V inzeráte predávajúci tvdil, že mašina má kvadrofónny výstup. Tento človek vie čo robí a je v takejto elektronike viac než doma, takže tvrdiť niečo takéto o prístroji, že má funkciu kvadro a pritom ju tento prístroj nikdy nemal je ozaj zarážajúce. Systém kvadro je prenos 4 kanálov, ale toto je iba STEREO receiver. To, že má receiver výstupy na dva páry reproduktorov ešte neznamená, že musí byť kvadro. A už keď sme pri tom. Skúsil som napojiť reproduktory na vetvu B, teda na Marantzi SYSTEM 2. Hluchota.... Bedne nehrali. Prečo? Tiež som s touto otázkou oslovil predajcu a ten mi povedal, že vetva 2 je fyzicky trvale odpojená, aby tam niekto náhodou nenapojil reprobedne nižšej impedancie ako je zdravé a neodkrúhol koncáky pri režime BOTH, teda oboch vetiev! Ja si myslím, že na toto som tiež mohol byť upozornený, ale fakt, načo by som pri skúšaní prehadzoval reprobedne na druhú vetvu, keď je živená z toho istého koncového stupňa, iba sa prepína cesta? Každopádne je to zase môj problém a zopár minút venovania sa prepínaču, spätné naletovanie už určite hrubších drôtov by riešilo tento problém. Moje okrídlené: Možno niekedy!
Ďalej ma zaujalo to, ako sa menili vlastne elektrolyty v zariadení. Originál servisný manuál hovorí o zapojení jedného veľkého kondenzátora na zdroji. V tomto prípade sú tam dva, jeden modrý a jeden čierny. Nie, dúfam, že tam nenechal ten čierny pôvodný. Túto otázku som radšej ani oficiálne nepoložil.
Taktiež je zarážajúce vybastlenie "svetelnej rampy", ktorá zozadu osvetľuje rádiovú stupnicu. Má dve strany, kde sa pripojí napájacie napätie. Na jednej je vo vzduchu prirobený nejaký el. obvod s tranzistorom a na druhej strane pre istotu nie sú naletované kontakty vôbec. Ale každopádne rampa svieti, takže funkčnosť je OK. Uchytenie samotnej rampy je tiež originálnym spôsobom nehodným vôbec toho, akú prácu človek vykonáva ako zamestnanie. Na predošlom obrázku je vidieť, že rampa je prichytená k šasi panelu na dvoch miestach pomocou dier, kde vedú samorezné skrutky. Tie diery sú v samotnej doske rampy, ale problém je v tom, že sa kraje dosky zlomili a nebolo možné rampu na šasi zafixovať. Celé to bolo vyriešené geniálne. Bývalý majiteľ sa rozhodol podoprieť rampu kusom plastového antistatického obalu na tranzistory, alebo integrované obvody a to tak, že jeden koniec oprel o napájacie trafo a druhý ako som už písal o samotnú rampu. Ja nevravím, funguje to, ale ten spôsob prevedenia... Prepáčte, ak by som niekomu niečo predával, tak to asi urobím inak. Samozrejme že je každému jedno, ako to mal urobené pre seba, ale vec ide do cudzích rúk, tak si myslím, že by šlo aj o môj profesionálny kredit nenechať tam niečo tak amatérske dopatlané.
Blížime sa ku koncu tohto žalospevu, ale čaká nás ešte jedna pikoška a keďže sme na konci, bude sa týkať koncového stupňa. Pri koncových tranzistoroch umiestnených na chladičoch sú dorobené dosky s elektronikou, na každý kanál jedna. Bezpochyby, účel plnia a dôvodom ich osadenia bola náhrada vyhoreného koncového stupňa. Chladiče, na ktorých sú osadené výkonové tranzistory majú pôvodné diery neosadené a namiesto nich boli navŕtané nové diery na náhradné výkonové tranzistory TOSHIBA 2SA1943 japonskej výroby, ktoré  nahradili pôvodné odídené originálne koncáky. Neodniesli to však len oni, ráčte si všimnúť zhoreného kuprextitu na doske zdrojovej časti, ani sa neunúval to nejak očistiť, veselo na ten hnoj boli osadené nové súčiastky a šlo sa ďalej. Prepáčte pane, ale neodvážil by som sa kupujúcemu za týchto okolností chváliť, že mašina je zrepasovaná a boli v nej vymenené elyty. Ako vidíme, aj tak museli byť, so spopolnenými kondenzátormi a inými súčiastkami by sa tento prístroj asi ťažko predával! Takže celá originalita prístroja Marantz odchádza niekde do preč, ale znova tu platí: Opakovanie - matka múdrosti - prístroj hrá aj tak veľmi pekne. Ešte sa vrátim k samotným Toshiba tranzistorom, podľa datasheet-u sú schopné pracovať s touto hodnotou: "Recommended for 100W high-fidelity audio frequency amplifier". Neviem, neriešim. Pôvodne mal tento Marantz podľa technickej špecifikácie výrobcu minimálny výkon 16W na kanál pri prevádzke oboch reproterminálov.
No takže hurá, sme na konci. Ak opomeniem, že niekto stratil prachové krytky na osky potenciometrov, keď skladal receiver dokopy a ostala iba jedna jediná, bude to na dnes všetko.

Neviem čo dodať na záver. Iba ak pre tých vytrvalcov, čo dorazili až sem, zhrniem všetky pocity.
Po zhliadnutí tejto mašiny v inzeráte som sa do nej okamžite zamiloval, napriek nie veľmi kvalitnej možno "mobilovej" fotografii. V skutočnosti vyzeral receiver omnoho triezvejšie, ale nevadilo mi to.
Kozmetické vady? Prehliadnuteľné.
Rošambo vovnútri prístroja? Na pováženie, ale vec funguje, taže vyčistiť, zavrieť a hotovo. Podľa varovania jedného môjho veľmi dobrého známeho by sa patrilo ešte pre istotu doplniť ochrany na napájanie koncáku vo forme poistiek a už keď je mašina aj tak dobastlená pod obraz Boží, ani obvody oneskoreného pripojenia reproduktorov by neboli odveci.
Pocity, že som bol v princípe zavedený (škaredšie povedané bez ujmy odrbaný)? Žiadne negatívne, ak predajca naozaj konal v úmysle zakryť čo najviac nedostatkov tým, že mi o nich nepovedal, prežil som to. Konieckoncov, plodené zlo sa každému raz vráti. Bez výnimky, či som to ja, alebo hocikto iný.
Každopádne mám ďalší krásny a funkčný kus vo svojej zbierke! 

Ďakovačka: Ferinovi z Trnavy za pomoc pri detailnejšej identifikácii dobastleného koncáku a pár záchranných rád na nevyhorenie domácnosti od tohto zázraku.

Pozrite si ďalšie fotky tohto inak veľmi pekného prístroja:

Stereo receiver Marantz 2216 Stereo receiver Marantz 2216
Stereo receiver Marantz 2216 Stereo receiver Marantz 2216
Stereo receiver Marantz 2216 Stereo receiver Marantz 2216
Stereo receiver Marantz 2216 Stereo receiver Marantz 2216

Rok výroby: cca 1977
Váha: 9,50 kg
Rozmery d x v x h: 44 x 14 x 30 cm

Späť na hlavný zoznam VINTAGE KOMPONENTY

© Eduard, www.boombox.sk
Všetky práva vyhradené! All rights reserved!
| + -