tumblr statistics

PrihlásenieKto je online?

Práve tu sú 32 návštevníci a jeden člen je on-line

  • Karlos

Minichat

Vypnúť/zapnúť Zvuk Smajlíci História FAQ Kide Chat
14:17-- Eduard: Palo zase rýpeš na moje najcitlivejšie miesta? :-) Ja mám problém s vianočnými darčekmi všeobecne a nieto ešte na boombox! Ozaj, čo chceš na vianoce pod stromček? O.O
13:16-- PotPalo: Ahóóój. Nech sa už niečo deje. Alebo sa čaká a bude to ako Vianočný darček? :D
6:31-- Eduard: Nazdar Maťo, ty telepat!!! Ešte ťa nedoštípali nadobro komáre? To som rád že si sa ozval, minulý týždeň som na teba myslel že ako sa asi máš. Super!
6:10-- yokohamaba: pozdravujem Eda a oznamujem,že žijem:-)
18:24-- Eduard: No, a to už ja nevyrábam, vôbec nič... Načo platím doménu a web? O.O
20:53-- PotPalo: Tak ja práve niečo vyrábam, ale nesúvisí to s boomboxami, tak radšej mlčím.
16:40-- Schwarz14: Nikto nič???
16:33-- Schwarz14: ????
16:33-- Schwarz14: ty vole čo je tu také ticho :D :D :D :D :D ___
4:13-- PotPalo: mrk. áááá, nič nové.
23:50-- PotPalo: Ja sem občas mrknem. A neodhlasujem sa, tak to tu asi straší... :D
20:15-- Eduard: .. a ja že už sem nikto nechodí. No veď aj načo? ...
20:15-- Eduard: Ty tu čo robíš PotPalo??
9:56-- Eduard: Tak! To je presne to, čo kto nezažil, nevie! :P
11:05-- PotPalo: To môžem potvrdiť. Po poslednom upratovaní neviem nájsť nejaké veci, ktoré som predtým presne vedel, kde v tom bordeli sú.
10:50-- Eduard: Palino, také blbé otázky, veď vieš ako to vyzerá u mňa doma. Nemám čas na nič a na tej motorke sa nie a nie zabiť. Ale nie, opustila ma vášeň a kým si nedám dom do poriadku po tých vyjebaných lemploch čo mi pred piatimi rokmi robili rekonštrukciu, tak si asi moc neškrtnem s boomboxami. Tá veľká bordel kopa na mojom stole je odstrašujúca, ale ani omylom si na nej neurobím poriadok. Takto v tej kope vždy nájdem čo potrebujem. Mám skúsenosť, že akonáhle niečo čo bolo na jednom mieste odložím na poriadok niekam, stratí sa to v análoch priestoru a už to nedokážem nájsť.
2:17-- PotPalo: Prečo sa nič nedeje? Takto sa dejiny nepíšu...
23:29-- Eduard: Zdravím Štefan! Ďakujem za prianie. Nuž čo, o záhradku sa moc asi nestarám, už sem asi nechodí toľko ľudí. A som tak lenivý, že sa mi ani nechce pozrieť akú mám návštevnosť... :-)
8:22-- Štefan : Zdravím všetkých,hlavne Eduarda má dnes meniny.Tak všetko najlepšie k meninám,aj keď niektorý to majú na háku. Keď som sem po dlhšej pauze zavítal,tak mám prosbu, zháňam schému na Školský Generátor SP-001 výrobca Tesla Lanškroun,na nete ani prd len obrázky.Pomohli by chalani z Čiech ktorý by mohli poznať niekoho z tej oblasti.Ďakujem .
20:04-- Eduard: Chalani ďakujem, článok o JVC RC-646L som mierne zredukoval na základe vašich podnetov. Ďakujem.
19:54-- Eduard: Ahojte, bol napadnutý server a moju stránko uvyhadzovalo, že obsahuje vírus. Ak také niečo v budúcnosti bude, prosím vás, dajte mi o tom vedieť. Nič deštruktívne, iba to zaťažovalo počítače.
21:55-- Eduard: Ďakujem teda za informácie, trošku zrevidujem ten článok keď už je to tam tak všetko rozpísané.
21:54-- Eduard: Čaute všetci! Ďakujem za pripomienky, určite ich zakomponujem do článku. Som v osledné dni dosť rozhádzaný pretože doma máme zase bojisko a chcel som mať článok už bezodkladne vonku. Nechcelo sa mi do detailov zaoberať vyhľadávaním skladieb a aj som sa pokúšal študovať ten návod na vyhľadávanie, ale nechal som to na čitateľoch ako si poradia. Krtek, dík za postreh, áno, pred kúpoukazeťáku som bol informovaný, že sú tam vymenené kondenzátory a to som tm zabudol uviesť. Zajtra to určite napravím! Čo sa týka hudby 70. rokov, to by som bral, ja si púšťam 80-ky na kazeťáku a to neni ono. Asi budem musieť vytiahnuť fakt nejaké klasické funky 70. rokov, ale asi ani to nebude ono. Tak potom bude buď Zeppelin, alebo Purple...
Tie nápisy nechápem ani ja, ale nech sa k tomu tu vyjadrí Maťo. Akože fakt, je to frajer|!
20:30-- Martin z K: Ešte má 646tka funkciu aj Rewind auto play, Pri vypnutom skenovaní a zatlačení play a rew, sa páska pretoči na začiatok a pustí sa play.
20:27-- Martin z K: Ahoj Edo, parádny článok:))) Ako píše krtek, tá LED v strede má funkciu okrem indikácie pauzy,ked svieti aj pri vyhľadávaní skladieb, ked stlačíš pauzu, tak nájde až nasledujúcu skladbu.Potom sa pauza uvolní. Po opätovnom stlačení znovu vyhľadáva až nasledujúcu skladbu.
18:09-- krtek: Ahoj, web mi funguje a ani antivir už ho nepovažuje za hrozbu :)
Článek o JVC jsem právě dočetl a mám k němu pár poznámek. LED pauzy není jenom pro estetiku, ale proto, že pauza má funkci tlačítka -2- při vyhledávání skladeb. Je to zajímavý řešení a stojí za zmínku. Další věc, všiml jsem si vyměněných kondenzátorů. To je tvoje práce, nebo už to tak bylo? Jak popisuješ kvalitu zvuku, tak mu to evidentně nijak nepomohlo. Mě to hraje ploše i s původníma kondíkama, nicméně nesmíme zapomínat, že stroj je optimalizovaný na hudbu 70. let a tu reprodukuje celkem slušně. Jo a ty nápisy navrchu jsou fakt opravovaný? Tomu se mi nechce věřit. Maťo má tiskárnu na kazeťáky?? :|
8:37-- Eduard: Opravil som skripty v niektorých článkoch a už mne to otvára okamžite. V zdrojovom kóde je toľko bordelu, ani neviem kde sa to tam berie, ale je to daň za všetky facebookové panely a iné chobotiny, ktoré keď sa naseriem vyhádžem odtiaľto :-)
21:12-- Eduard: Čaute, je tu niekto??? Prosím Vás, mohli by ste mi sem na chat napísať, či nemáte problém s načítaním stránnk, napríklad Our Boomboxers? Mne sa to zastaví na nejakom Facebooku a authedmin.eu a stránka nabehne až po hodnej chvíli. Ďakujem.
20:24-- Martin z K: Pozdravujem všetkých priaznivcov krásnych a kvalitných strojov. Budem sa snažiť tu dať čo najskôr tie moje raritky čo mám.
14:21-- Schwarz14: Neviem či som sa už pýtal ale neviete niekto alebo prípadnr nevlastníte rádiomagnetofón s gramofónom Sharp VZ 2500?Len tak pre zaujímavosť sa pýtam

Iba registrovaní používatelia môžu prispievať do chatu, Zaregistruj sa alebo Prihlás

Fórum

Posledný príspevok

Články

National Panasonic RS-4300FDS

'

 

National Panasonic RS-4300FDS

RS-4300FDS

Stereo radio cassette recorder

National Panasonic RS-4300FDS

 

Po uvedení zostavy SONY 500-vkovej série do zbierky, dodržujem filozofiu tejto stránky, ktorá spočíva v tom, že by tu mali byť hlavne BOOMBOXY a predstavujem vám jeden veľmi zaujímavý model rádiomagnetofónu National Panasonic RS-4300FDS.
Tento prístroj predbehol všetkých čakateľov na renováciu, pretože bol tak strašne zájdený a špinavý, že som sa naň nemohol ďalej dívať a jedného večera som ho drapol až lietali kryty a gombíky za výdatného hučania vodovodnej batérie od prúdu teplej vody zmývajúcej ten neskutočný hnoj, ktorý bol na jeho bedni usadený. Získal som ho od jedného pána, u ktorého som si bol pre úplne iný kazeťák a keď už som tam bol, tak mi ponúkol ešte tento, reku že či sa mi nezíde. Ale čoby nie! Upútal ma jeho dezolátny a katastrofálny stav, mechanika nechodila, prepínače a potenciometre chrrrrrr, ALE, čo je vždy dôležité, rádio malo snahu hrať a keď som skúšal, či žije aj signál z magnetofónu, reakcia bola pozitívna, takže môže byť, BERIEM! To, že sa situácia skomplikuje a z tohto prístroja sa stane nočná mora, som ešte vtedy naivne nepripúšťal, avšak ako vravím, nadobúdací stav tomu výrazne nasvedčoval.

Poďme sa zoznámiť s mašinou.
Hovoríme o stereo rádiomagnetofóne z roku 1978 veľmi hutnej konštrukcie a zaujímavého dizajnu. Čo výrobca ubral na prednom paneli, bohato pridal na šikmo skosenom vrchu.
Začnime prednou časťou, kde aj rýchlo skončíme, lebo tu veľmi nie je o čom. Čudné poňatie tvaru reproduktorových obručí s voľbou zlatistého ladenia farby je na individuálnom posúdení. Hranaté širokopásmové reproduktory v kontraste s kruhovými výškovými reproduktormi umiestnenými vedľa tiež kruhových obručí mikrofónov mi neustále kladie v hlave otázku, čo pili konštruktéri, keď ich toto napadlo. Nič iné ako ryžové saké ma nenapadá. Okrem týchto čudných výstrelkov sa nachádzajú na prednom paneli už iba dvierka kazetovej mechaniky bez soft ejectu (slabšie povahy sa od vystrelenia dvierok s kazetou môžu aj zľaknúť), zdierku na 6,3 mm jack na slúchadlá a počítadlo pásky, ktoré má od nadobudnutia zlomené resetovacie tlačidlo. Dôkladnejším bastlením by som určite niečo vedel vyrobiť ako náhradu za zlomenú časť počítadla, ale ako som v úvode písal, množstvo vypadaných vlasov a prebdených nocí ma už k tomuto úkonu od psychického vyčerpania nepustilo.

Vrchný ovládací panel už vyzerá lepšie a omnoho pútavejšie. Všetkému navrchu velí prehľadná, žiaľ nepodsvietená rádioškála (možno ju niekedy dorobím) so vstavaným analógovým budíkom ukazujúcim v rôznych režimoch stav batérií, indikáciu vyladenia, alebo úroveň zaznamenávaného signálu pri nahrávaní. Všimnite si tú zostarnutú priesvitnú lepiacu pásku, tou prosím pekne vo výrobe spevnili sklíčko budíka aby sa náhodou neoddelilo od samotného meráku. Toto som zažil aj pri mojej SONY komponentnej zostave, pri tuneri SONY ST-212. Bol použitý rovnaký postup.
Rozsahy rádia sú FM do 108 MHz, MW a na dva rozsahy rozdelené krátke vlny SW1 a SW2. Čo sa zvuku týka, bežné ovládanie VOLUME, BALANCE a korekcie BASS, TREBLE. Čierne poňatie prístroja vhodne dopĺňajú síce plastové, ale pochrómované gombíky ovládania kazetovej mechaniky. Prístroj zvláda aj páskové materiály typu CrO2. Funkcia SLEEP umožní pred zaspávaním počúvať rádio pri aktivovanej kazetovej mechanike v režime PLAY v rôznych časoch, v závislosti od dĺžky použitej kazety. Klasické rachnutie mechaniky pri vypnutí síce môže niekoho zobudiť, ale k tomu sa výrobca v servisnom manuáli nevyjadruje. Posledným "ovládátkom" je prepínač MONO - STEREO, ktorý funguje ako na prepínanie v režime magnetofónu, tak aj pri počúvaní rádia. Ako posledný gombík vpravo je gombík ladenia staníc. Na vrchu je malý štuplík, ktorý by mal asi pomáhať pri rýchlejšom prebiehaní škály, pretože prevod veľkého kolieska na ladiaci kondenzátor (styroflex) je nastavený dosť naľahko.
Zadný panel obsahuje bohatú dosku s konektormi. Tá sa nachádza v strede a osadená je 5 - kolíkovým DIN konektorom REC/PLAY, RCA (CINCH) konektory na LINE IN a Line OUT, 3,5 mm zásuvkou na REMOTE ovládanie, 2 x 3,5 mm zásuvkami na externé mikrofóny L,R a 2 x 3,5 mm jack - zásuvky na 8 Ω externé reproduktory. Nesmie chýbať klasický trojpolohový prepínač na tzv. BEAT CANCEL. Pri počúvaní AM rozsahov pomôže uzemňovací terminál a terminál na drôtovú anténu.
Toľko teda technické informácie. Čo sa dialo pri zušľachťovaní, povieme si teraz.
Pri zúfalom pohľade na nadobúdací stav som najprv nevedel čím mám začať, ale rozhodne aj čo sa týka zo zdravotného hľadiska, bolo absolútnou nevyhnutnosťou vyčistiť priestor batérií. Kyselina z vytečených batérií dlhodobo ponechaných v šachte urobila svoje - chirurgické rukavice boli ako vždy nevyhnutnosťou. Celý vrchný panel nebol o nič žiarivejší. Členité tvarovanie vrchného krytu s vystúpenými ovládacími prvkami je priam predurčené na usádzanie rôznej špiny či v oblasti ovládania zvuku, alebo prepínania funkcií, alebo na plexiskle rádioškály, ktorá to trošku nešetrným zaobchádzaním odniesla v podobe ťažko vyleštiteľných šmúh. Tlačidlá magnetofónovej mechaniky tiež stáli za to, avšak na rozdiel od iných modelov magnetofónov, tieto šli dole z tiahiel ukážkovo ľahko.

Takže týmto nastal jeden zdĺhavý proces čistenia, ktorý skončil po asi troch večeroch relatívnym úspechom, ktorý si môžete zhliadnuť dole v galérii výstavných fotografií.
Samozrejme som sa nevyhol čisteniu zvnútra. Predný a zadný panel sa na tomto prístroji uvoľňujú skrutkami na zadnom kryte a po ich vyňatí sa dá odobrať spredu aj jeho opačný bráško. Vrchný kryt potom nakoniec po odňatí potenciometrových gombíkov a gombíka ladenia rádia. Po odňatí zadného krytu sa nám naskytne tento pohľad. Na rozdiel od nejakého Hitachi tu nie je až toľko elektrárne, ale 70. roky sa nezaprú. Tá bitnosť a zložitosť sa tu prejavuje naplno. Nuž ale možno iba vďaka tomuto sa dožíva magnetofón v tomto roku 2012, tridsiatich štyroch rokov. Odňatie predného krytu zase spôsobí tento pohľad. Dostaneme sa tu s prehľadom k magnetofónovej mechanike a reproduktorom. Tu sa zmienim ešte, že výškový reproduktor nie je odfajčený nejakým piezákom, ale riadnym membránovým minireproduktorom. Magnetofónová mechanika je ozaj robustnej konštrukcie, tak som si povedal, že si zaslúži kvalitnú očistu. Napodiv, remeň na zotrvačníku bol veľmi zachovalý a teda žiadne roztekanie sa nekonalo. Zato ma však čakala strastiplná cesta rozoberania vrstiev mechaniky. Pozrite sa na tie poctivé pružiny! Takéto už v posledných rokoch výroby kazeťákov nenájdete. Stenšili sa najmenej o 50%. A začalo rozoberanie. Pred kompletným rozbomardovaním okrem nitovania je tu ešte jedna fotka, kde sú navoľno poukladané tiahla jednotlivých funkcií magnetofónovej mechaniky..... Ubehlo niekoľko hodín, dní a mechanika bola úspešne bez jedinej ujmy a zvyšnej pružiny poskladaná.  Stačilo prebrúsiť kontakty spínačov motora a podujať sa na môj najvďačnejší úkon, ktorým je výmena prítlačnej kladky. A začali problémiky! Vymenil som kladku, zasadil mechaniku do sedla a poďme skúšať! Vrazil som tam nejakú chrómku Agfa a stlačil PLAY. Po prebehnutí zavádzacieho pásu mi mechanika začala okamžite žmoliť pásku. Odzneli prvé nadávky a znížil som ťah pravého unášača. Ten, keďže už nebol najnovší, išiel na kompletné rozobratie. Spojka bola suchá a ozaj sa mi moment sily zdal príliš veľký, tak som ho povolil. Skúška znova.... Opäť mi začalo žmoliť pás. Obligátne nadávky odzneli znova s básnickou otázkou "PREČO?????" Išiel som po kladke. Dal som ju von, áno priatelia, vidíte moju obľúbenú oranžovú kladku spomínanú už v predošlých článkoch na tomto webe. Trošku som ju opáčil a s hrôzou zistil, že toto už nie je ten klasický materiál, ktorý sa na kladky používal, ale nejaká zmes niečoho, no dovolím si tvrdiť s vysokou prímesou silikónu. No to sme dopadli! Vymenil som kladku za klasickú, čiernu a poďme skúšať. Náhodou som tam vložil inú značku kazety. OK. Po výmene kaziet neznámych značiek, pokračovaním SONY, Maxell som si myslel, že je všetko v poriadku. Poskladal som mašinu a že teda idem zahorovať. Po vložení Agfa kazety ma išlo vystrieť. Začalo ju znova žmoliť po odbehnutí zavádzacieho pásu. Ďalšie nadávky už asi počuli aj susedia, bolo okolo polnoci, tak dúfam, že spali vo svojich spálňach. Niekedy sa takýto prípad vyskytne, keď je zle zasadená mechanika na svoje miesto. Zvyčajne sa zaprie nejaký káblik a už je nakrivo. Povolil som kryty, ucapkal, všetko bolo v poriadku a dotiahol späť skrutky. Magnetofón začal hrať ako z veľkej knihy a po miernom doladení náklonu magnetofónovej hlavy už z reproduktorov išiel aj celkom pekný zvuk. Myslel som si, že je konenčne všetko v poriadku. Zobral som si magnetofón na druhý deň do práce, a začal ho natvrdo testovať kazetu po kazete. Po asi 7 hodinách som vložil do mechaniky poslednú Maxell UDII 90 a iba som začul žmolivý zvuk z mechaniky. Zúfalo som pretočil kazetu asi 4 minúty po začiatku, kde mi už kladka brala pás normálne. Zhodnotil som, že viac nemá zmysel vzniknutú situáciu siliť a čakám na to, až sa mechanika umúdri sama. Smola nekončila, naopak, čakalo ma ďalšie nepríjemné prekvapenie. Zrada tunerovej časti! Po zložení všetkých častí dokopy som vyskúšal ako hrajú rádiové rozsahy. Môžem namiesto antény pripojiť aj zlatý prútik, FM ide stále MONO, nie je možné naladiť stanicu tak, aby hrala STEREO. Všetko je zapojené tak ako pôvodne, LED kontrolka sterea je slepá. Pritom viem, že keď som prístroj skúšal pred renováciou, prijímač túto chybu nemal.

Celkové hodnotenie? Robustná konštrukcia prístroja ho zaraďuje medzi tie poctivejšie rádiomagnetofóny, zvuk je priemerný, avšak nie je to až taký šedý priemer, pozná pekné výšky a basy, pri vykrútení potenciometra BASS naplno síce trochu nedobrovoľnejšie, ale predsa len lezú z mašiny. Mechanika magnetofónu je pevná, radosť s ňou cvakať, po jemnom doladení autostopu, ktorý bol trošku tuhý, vypína veľmi pekne.
Pri pohľade na rok výroby a to, ako s ním bolo zaobchádzané si ale vravím, že má opodstatnený nárok na jeseň svojho života....


Zopár ukážkových fotiek:

National Panasonic RS-4300FDS Stereo radio cassette recorder

 Stereo radio cassette recorder National Panasonic RS-4300FDS

Zopár servisných a nálezových fotiek:

Nálezové a servisné fotografie rádiomagnetofónu

 


Ďakovačka: Dnes sa ďakovačka nekoná. Skôr by mi mal predávajúci poďakovať, že som ho a ešte k tomu za úplatu, zbavil jedného šrotu, z ktorého mi pribudlo akurát tak niekoľko šedivých vlasov!

Rok výroby: 1978
Váha: 5,3 kg
Rozmery d x v x h: 41 x 23 x 11 cm

Späť na hlavný zoznam BOOMBOXY

© Eduard, www.boombox.sk
Všetky práva vyhradené! All rights reserved!
| + -