tumblr statistics

PrihlásenieKto je online?

Práve tu sú 107 návštevníci a žiaden člen nie je on-line

Minichat

Vypnúť/zapnúť Zvuk Smajlíci História FAQ Kide Chat
18:07-- Eduard: No to sme dopadli teda! Ale je to vekom a samozrejme spoločenskými pomermi. Veľa všeličoho sa udialo, tak sa aj človek podľa toho nejak nastaví. Ja si hovorím každým rokom, že sa do niečoho pustím, ale vždy je to iba predsavzatie na Silvestra. Už sú iné priority, ale drieme to určite, nezanevieram. Uvidíme čo bude.
10:14-- Teslak: Aj u mňa priatelu už mi ostali v izbe lebo bicie, nejaké DJ prehrávače a zopár gitár.Ale neveril by si mi koľkokrát mi píšu ľudia ohľadom rady alebo opravy magnetofonov hlavne kotucakov.Ale celá zbierka je už dávno minulosť až na jeden mgf čo som dostal od kamaráta.
12:19-- Eduard: Jéééj, sem niekto aj píše? Ahoj Tomáš! No vieš, veľa vecí sa zmenilo, ale vidíš, žijem, zbierka zapadá prachom, ale pravidelne ju vysávam, takže nie je to až také zlé. Asi čakám na dôchodok, kedy budem mať na tieto veci omnoho viac času a voľnú myseľ.
13:18-- Teslak: Ako žiješ nebol som tu už niekoľko rokov
13:18-- Teslak: Ahoj Edo !
20:22-- Eduard: Zdravím, nie, 820-ku by som si chcel nechať. Tesla "expozíciou" som dosť oklieštil, nechávam si iba SM 260, 261 a 820-ku.
19:26-- glastron: zdravim eduard,nahodou teslu 820a nepredavate? dakujem
7:06-- Eduard: Palo, aj by som povedal, že je asi dobré sa zamyslieť či preferovať kvantitu, alebo kvalitu. Takže mojim plánom je oddeliť zrno od pliev a konečne na čo sa chystám už roky, zredukovať počet magičov doma. No ale je tu tá druhá zložka a to je čas. To už je horšie. Hodina denne by bol čas, ale na takúto robotu treba niekoľko hodín v kuse aby človek nestratil niť.
23:04-- PotPalo: Ono je hlavne problém s časopriestorom. Nieje čas a ani priestor. :S
17:01-- Eduard: Tak no, žijú, prežívajú, čaká sa na znovuzobudenie ktoré nie a nie prísť. :-)
14:15-- oneeeee: boomboxy ešte žijú .
18:22-- Eduard: No né, sem aj niekto chodí???? Krtek, kde máš web??? Ja žijem, s rúškom na ksichte!
14:52-- krtek: Všude to zdechlo, už to nikdo nesbírá :P
14:52-- karlosg: uz to tu zdochlo?
12:27-- Eduard: ... a posledný... :P
0:16-- PotPalo: Prvý! :P
18:40-- PotPalo: O mesiac o tomto čase už bude po Vianociach. Ako dobre. ;)
9:41-- Eduard: Aj tak to nikto nečíta a vôbec, netuším kde tá chyba je. Ja nemám čas čítať svoju vlastnú stránku! :P
16:38-- PotPalo: "webového profilu profilu " na hlavnej stránke...
18:32-- PotPalo: To jej otvoríme škárku bez sieťky, ale to je na druhom konci bytu, teda na balkóne, to by pavúky mali dlhú cestu až sem. To by trikrát zablúdili, než by sa mi sem odtiaľ dostali.
15:10-- Eduard: Ale jedno nechápem, ako tá hrdzavá mačka vie prejsť cez sieťku... O.O
14:43-- PotPalo: Aj u teba? Sedia v kúte a pozorujú dianie v miestnosti. Ja ich volám špióni. Ako sa dostanú dnu netuším, všade sú sieťky. Aj teraz tu jedného špióna mám, v kúte sa tvári že tam nieje.
12:25-- Eduard: Jáj Palino, rovnako ako nedokážem riešiť predčasný prechod žien do klimaktéria, nepomôžem ti ani v tomto. Blbá chrobač ale áno. Už sa sťahuje zvonka dnu a dom je plný spiderov.
22:22-- PotPalo: Blbá chrobač! Zase ten starý chrobák: keď sa prihlásim na boombox.sk (bez www, úvodná stránka) a kliknem na odkaz ktorý je s www na začiatku (áno, sú tu pomiešané časti stránky s a bez www), tak tam nie som prihlásený. A zrejme to funguje aj naopak. Preto som bol prihlásený kedysi dvakrát, páč to chcelo prihlásenie znova. Nejako to má rozdvojenú osobnosť, tento systém. Nech žije hmyz! :P
22:13-- PotPalo: Nič! Zabalené v troch červených krabiciach so striebornými hviezdičkami. Alebo pokiaľ predsa niečo, tak by som chcel svetový mier. Alebo aspoň svätý pokoj. :D
14:17-- Eduard: Palo zase rýpeš na moje najcitlivejšie miesta? :-) Ja mám problém s vianočnými darčekmi všeobecne a nieto ešte na boombox! Ozaj, čo chceš na vianoce pod stromček? O.O
13:16-- PotPalo: Ahóóój. Nech sa už niečo deje. Alebo sa čaká a bude to ako Vianočný darček? :D
6:31-- Eduard: Nazdar Maťo, ty telepat!!! Ešte ťa nedoštípali nadobro komáre? To som rád že si sa ozval, minulý týždeň som na teba myslel že ako sa asi máš. Super!
6:10-- yokohamaba: pozdravujem Eda a oznamujem,že žijem:-)
18:24-- Eduard: No, a to už ja nevyrábam, vôbec nič... Načo platím doménu a web? O.O

Iba registrovaní používatelia môžu prispievať do chatu, Zaregistruj sa alebo Prihlás

Fórum

Posledný príspevok

Konečne hotovo! Toto už sa obývačkou nazvať nedá...

Napísal: Eduard

 14.10.2012

Konečne hotovo! Vitajte u nás doma!

Musel prísť až október 2012, aby som mohol konečne uverejniť rozmiestnenie mojej zbierky na novom pôsobisku. Slúbil som fotky do konca týždňa, tu sú. Poďme sa teda pozrieť, ako dopadla naša "architektonická" úchylka.

Po otvorení dverí do takzvanej obývačky sa naskytne tento pohľad. Niekoľko poskladaných knižníc sa preklasifikovalo na kóje pre exponáty mojej zbierky. Samozrejme, bolo treba improvizovať, ale hlavne vďaka nie veľmi rovným stenám, všetko prispôsobovať. Nakoľko som remeselník - amatér, aj to tak vyzerá. Ale zvládli sme to a výsledky môžete zhliadnuť na nasledujúcich fotografiách. Samozrejme, na každú sa dá kliknúť, aby sa objavil zväčšený náhľad. Dovolím si upozorniť, že nie všetky exponáty sa nachádzajú na stránke a to z jednoduchého dôvodu. Sú dané do políc v náleznom, nezrepasovanom stave. Musel som to urobiť, pretože dodatočné prispôsobovanie políc by bolo nemožné. Takto vidíte, že moje slová, ktoré hovorili o tom, že do dôchodku to snáď všetko stihnem dať dokopy, sú ozaj pravdivé a osobne si myslím, že pokiaľ bude dôchodkový vek posunutý na úroveň 70. roku života, mal by som to zvládnuť. Ak tu ešte budem...

 

Toto je už opačné garde. Dívame sa na obývačkové dvere zvnútra. Za nimi sa skrýva skromný kútik s MONO rádiomagnetofónmi a vedľa je impozantná výstavka mojej komponentnej zbierky. Žiaľ, čo som myslel že bude, nevošli mi tam všetky, tak som musel urobiť selekciu. Napríklad chýba tuner Sansui TU-5900, nevošla miniveža Tesla 710 a niektoré ďalšie. Početné zastúpenie tu má firma SONY, Grundig, Toshiba, alebo JVC. Samozrejme chcel by som to mať všetko na očiach, nie som typ zberateľa, ktorého by tešili nejaké kusy pod posteľou mimo dosahu zraku.
 


 

MONO kútik je ešte chudobnejší, keď si predstavím, že mám ešte nezrepasované magnetofóny PHILIPS triedy N, ktoré sú v poradovníku, ani ich nemám kam dať, takže s opravou sa veľmi neponáhľam, núti ma to uvažovať nad nejakým riešením, kde by som ich umiestnil, aby boli viditeľné.

Weíííí! Prišlo aj na moje strunové krásky. Ani som neuvažoval, že by som si ich nedal na stenu, to skrátka musí byť! Začneme zľava: Už vintage kúsok, na zákazku robená basgitara od pána Neusera, kópia Peavey T-40, už si typ nepamätám. Túto basu mám asi od roku 1989, neuveriteľne kvalitný nástroj, hmatník celé tie roky bez údržby, pražce veľmi dobrý stav, akurát čo sa hardvéru týka, ladiaca mechanika na hlave je už druhá. Pre lepší a elektrickejší zvuk som do nej osadil aktívnu elektriku od majstra Sivčáka a basa dostala nový zvuk, trúfam si povedať taký marcusmillerovský, ale Fender to samozrejme nie je. Aj som ju chcel ukázať Marcusovi Millerovi, že jeho niekoľkotisícdolárový Fender Jazz bass má vážnu konkurenciu, ale nehceli ma k nemu pustiť do backstage. Hajzli. A Markovi Kingovi som takéto blbosti nechcel vešať na nos. Za ním ma pustili a išla mu ruka odpadnúť od podpisovania môjho nekonenčného archívu diskografie jeho kapely Level42. No, poďme ďalej, druhá zľava je bezpražcová basa značky Fokus, kópia Music man. Výborný, hutný zvuk, perfektný pódiový doprovodný nástroj, fabrická aktívna elektrika, výdatne cvičiaca membránu reproduktoru na kombe. Tretia zľava - Yamaha BBN4 F III, štvorstrunová pasívna basgitara, vynikajúci groovový nástroj, tá basa zahrá presne to, čo chcete, ak to však viete. Pochyboval som trošku o jej kvalitách, kým ju nechytil do rúk môj kamarát, ktorý sa s basgitarou snáď aj narodil a vtedy som pochopil, že darmo vyrobia dobré pretekárske auto, keď doňho sadne podpriemerný šofér... Absolútne konkrétne tóny, dlhý sustain, dobrý dohmat. No a prvá sprava je elektrická gitara ani neviem akej značky, myslím že Stagg, kópia Fender Stratocaster, gitara, ktorou ovládol svet Jimmy Hendrix, Stevie Ray Vaughan a ďalší. Toto prevedenie Sunburst sa mi veľmi páčilo a ... od jedného krásneho dňa visí na stene. 
To, čo je pod gitarami, je terárium, kde žije náš obľúbený člen rodiny - hadica Užovka červená, familiárne zvaná Žuži. Teraz je zalezená, lebo sa ide zvliekať, ale inak je to veľmi milý tvor, ktorého treba mať neustále na očiach. Niekedy bude možno aj jej fotka.

Boomboxová stena sa tiahne celou západnou stranou a pri rozpočítavaní políc sme museli veľmi tvrdo rozmýšľať a vyberať, ktorý exponát dostane kde čestné miesto, ak vôbec. Žiaľ, niektoré sa do výstavky nedostali. Mašinky sú umiestnené podľa dôležitosti a vzácnosti. Spomínal som, že sú tu všetky možné veci, ktoré sa doma našli a patria na výstavku, aj za cenu toho, že nie sú zrepasované. Stanovil som si zásadu, že zverejním iba tie veci, ktoré sú hotové a finálne spojazdnené, ale toto je výnimka, veľa ľudí je zvedavých, čo tak strašného som doteraz robil a na nič a na nikoho nemal čas. Tak tu je výsledok. Police sú fixované aj o zadnú stenu, nemal by sa stať prípad nejakej havárie, aj keď čert nikdy nespí a pohybové čislá sú v pohotovosti. Jedna SMS na telefón a je jasné, či tam chodil nejaký väčší pavúk, alebo sa nejaká polica rozhodla ľahnúť si na zem.

Veľa výčitiek mám v oblasti komponentnej techniky. Mám kvantum deckov, receivrov a iných skvostov, ale čas, čas, čas. Nebolo možné sa im venovať, pretože.. veď viete, ale uvidíme čo čas prinesie, postupne sa pustím aj do tejto kategórie. Okrem iných vecí, z ktorých mám po kusoch, sa mi podarilo dať dokopy peknú SONY zbierku komponentov z konca 70. rokov, alebo ako vidíte na obrázku, nádherná komponentná zostava Toshiba (niekto by povedal AUREX, ale nápis tam nie je ani jeden) skladajúca sa z kazetového decku, tunera, predzosilňovača a koncového zosilňovača zvlášť. Minulý týždeň som dotiahol jeden veľmi zaujímavý kazetový deck Optonica od Sharpu, ťažká sviňa s drevenými bočnicami, zaujímavým loadingom kazety ale hlavne polofunkčný čo sa mechaniky aj elektroniky týka. Má svoje roky, tak ho čaká generálka po 350.000 kilometroch. Pojem teórie relativity niekedy núti človeka zamyslieť sa nad tým, že teda tak čo? Boomboxy, alebo komponenty? Ja viem, stránka je boombox.sk, ale kto chce iba boomboxy, stačí navštíviť iba kategóriu Boomboxy a nikam ďalej nemusí ísť. Ale to asi nedá. Skrátka stará vintage technika má svoje čaro, či je to kazeťák, alebo receiver, alebo nejaký tučný celokovový tuner.


Tak ako? Môže byť? Ja vravím, že áno, ale police boli iného názoru. Napríklad receiver Grundig R 2000 vážiaci skoro 13 kg musel dostať samostatnú policu, pretože na druhý deň ráno sme sa nestačili čudovať, akýže trpaslík nám v noci poohýbal police do "U-rampy". O značke Tesla sa hovorí, že vydrží veľa, tak nech to dokáže. Je umiestnená na samom spodku regálu a na nej si hovie niekoľko komponentov. Zatiaľ po týždni bez ujmy.


Táto SONY zostava je na tom lepšie. Komponenty sú ľahšie, jediné čo váži trošku viac sú zosilňovače a 414-ka receiver. Tým, že sú na polici po celej šírke, prehnutie viacmenej nehrozí.

 


Popri exponátoch, keďže sa oficiálne nachádzame v obývačke, bolo treba umiestniť aj prvky spotrebnej elektroniky, ktoré však nemali hrubo zasahovať do koloritu zbierky. Opakom úspechu je do miestnosti trčiaci LCD TV so satelitným prijímačom, DVD a VHS rekordérom a inými výdobytkami techniky úplného konca minulého storočia. Situáciu zmierňujú vintage reprosústavy Yamaha NS-645. Tie ale dokonale zotiera AV Pro Logic Surround Doby Digital DTS Fuckless receiver Yamaha RX-V495RDS s napriahnutým CD prehrávačom rovnakej značky CDX-593, deckom KX-393 a minidiskovým rekordérom MDX-793, ktorý si neviem vynachváliť a je to to jediné, čo je na Yamaha zostave dobré. (+ reproduktory). Všetky komponenty som sa snažil prepojiť tak, aby video dokázalo nahrávať z DVD, DVD rekordér z VHS (čo je v praxi blbosť), Minidisk musí počúvať audio signál zo satelitu a DVD rekordér má zapichnutý digitálny TOSLINK kábel do receivru, aby vedel čítať aj DTS signál. Pre zmiernenie bolesti dostal LCD pod seba strážcu disciplíny v podobe stereo receivru Nikko 7075 a na druhej strane bdie gramofón Tesla NC 570 s alibisticky prelepený štítkom z TV Nordmende. Nikko svieti pekne "marantzo-pioneeroidne" tak si ho občas zapnem, nech je atmosféra ľúbivejšia.

Z celkového pohľadu vyzerá skĺbenie nového a starého takto. Nakoľko je vintage elektronika v prevahe, tie novodobé vymoženosti až tak nekričia. Niekde to skátka umiestnené musí byť.


Veľmi nenápadne sa dostávame k hlavnému bodu programu a tým je umiestnenie nejakej police s niečím nad televízorom. To "niečo" je expozícia firmy SHARP s tým asi najlepším, čo vyrobili a čo sa mi podarilo doteraz zohnať. Okrem modelu GF-9696, ktorý vytrvalo zháňam, ale nie som zaň ochotný vyvaliť aj vyše 5000 Kč na Aukre, kraľujú na vrchných pozíciách dva kusy Sharp GF-800 a v strede jedna Sharp WF-939. Do redakčnej uzávierky sa mi nepodarilo dostať dnes nadobudnutý model od jedného môjho kamaráta, ktorý som umiestnil ešte nad model WF-939. Snáď to police zvládnu. Je ním modernejší boombox Telefunken HP 250. Na internete som ho hľadal márne, nič iné mi teda neostávalo, iba sa nechať prekvapiť. Pocity boli zmiešané. Navonok plastovo pôsobiaca bedňa, avšak vážiaca skoro 8 kilogramov. Digitálny tuner, priama voľba frekvencie, ekvalizácia atď, no proste dobre vybavená mašina. Keď Funkena niekedy porobím, bude aj fotka, kde bude umiestnený.
A čo ďalej?


 

Ďalej ostáva už iba uviesť trojicu kráľov boomboxov. To či sú naozaj králi a či si tento titul právom zaslúžia radšej rozoberať nebudem. Mám na to svoj názor, počul som hrať aj iné, oveľa nenápadnejšie stroje, ktoré nedosahujú ani polovicu trhovej hodnoty týchto mašín, ale 777-ka je 777-ka a hotovo. Niekto povedal, "Aha, aké má cisár krásne šaty" a dav napriek tomu, že bol nahý, kričí a raduje sa z cisárových nových šiat. Je to z rozprávky, ale na tento model je to prirovnanie viac ako trefnejšie. Ako sa má potom cítiť Telefunken HiFi studio 1 s výkonom poctivých 2x35 W, ktorý sa tiež dá dať na rameno a plniť ulicu hlukom? Pričom jeho trhová hodnota na eBay veľmi ťažko dosahuje hranicu 200€.
Nič to, každopádne sú to podľa mňa vizuálne najkrajšie stroje, aké sa kedy vyrobili a preto im patrí právom V.I.P. lóža v našej expozícii. Iba pre poriadok: Druhá polica zhora zľava: Sharp GF-777H, potom Sharp GF-767Z a úplne vpravo Sharp GF-777Z.

Dáme si ešte jeden pohľad zo strany sedačky a rozlúčim sa s prianím, aby všetky veci na svete boli takéto krásne, ako odpočívajúce staré mašinky na poličkách, aké máme napríklad my doma, alebo iní zberatelia, ktorí pre večnú škodu svoje zbierky nezverejnia a nechávajú si ich tajomstvá iba pre seba.


..... a ešte jedno P.S.:
Toto je elektrónkový rádioprijímač Tesla Chorál 624 A. Ja viem, písal som, že nezbieram elektrónkové rádiá a je to pravda. Toto rádio ma však sprevádzalo celým detstvom, kým mu v roku 1984 neodišla niekoľkokrát po sebe dvojcestná usmerňovacia elektrónka AZ11 a následne s poctou dymiace sa napájacie trafo. Vtedy som ešte nemal moc páru o elektronike, avšak už som mal prvé pokusy za sebou. Pamätám si na to ako pred mesiacom. Celé rádio som rozsekal na kusy, vybral reproduktory, ktoré mi ešte dlho hrali v jednej reprosústave a brokátový predok som zavesil na "novú" reprobedňu z pôvodných meničov. Rádio pred tým verne slúžilo ako zvuková kulisa pri večných opravách môjho bicykla v garáži, alebo verejného šírenia rozhlasovej stanice Hviezda, konkrétnejšie poobedňajšej relácie pre pracujúcich - Štúdia 7 v našej ulici na predmestí Bratislavy. Presne pre toto tá nostalgia. Detstvo nám nikto nevezme, ani nevráti. Niekedy je to na škodu, niekedy na úžitok. Každý podľa svojho.

Potom prešlo pár rokov, asi 30, aby som na inzerátoch objavil presne takéto rádio v tomto náleznom stave. Musel som ho mať. Prišiel som k majiteľovi, pustili sme ho a z reproduktorov sa ozval na dlhých vlnách slastný zvuk amplitúdovo modulovaného zvuku vysielania Českého rozhlasu. Bol tam!
Rádio má muchy, treba opraviť vrchnú dosku a ladiaci mechanizmus vzduchového kondenzátora, lebo preklzuje, ale inak je v exkluzívnom vizuálnom stave.
Werichovská otázka: Kam s ním? Zatiaľ je na komode v obývačke, ale asi poputuje do spálne na špeciálnu policu. Je to prvé a myslím si, že aj posledné elektrónkové rádio v mojej zbierke. Dôvody som uviedol.
Ďakujem Maťovi Kadlecovi, ktorý mi urobil special price a s manželkou si ochotne vypočuli históriu o mojom prvom a poslednom elektrónkovom rádiu Tesla Chorál 624 A.

Rok výroby: 1959, t.j. v roku 2012 má požehnaných 53 rokov.


Takže ste sa zoznámili s tým, ako to u nás vyzerá a teraz už iba zbožné prianie, aby sa mi dostávalo aj dosť času na uvádzanie nových kúskov na internet.

Ďakujem aj všetkým mojim známym, kamarátom a rodine za podporu v mojej činnosti, pretože mi významnou mierou prispeli k tomu, aby mohol vzniknúť aj tento článok.

Edo


© Eduard, www.boombox.sk

Všetky práva vyhradené! All rights reserved!
| + -