tumblr statistics

PrihlásenieKto je online?

Práve tu sú 22 návštevníci a žiaden člen nie je on-line

Minichat

Vypnúť/zapnúť Zvuk Smajlíci História FAQ Kide Chat
14:17-- Eduard: Palo zase rýpeš na moje najcitlivejšie miesta? :-) Ja mám problém s vianočnými darčekmi všeobecne a nieto ešte na boombox! Ozaj, čo chceš na vianoce pod stromček? O.O
13:16-- PotPalo: Ahóóój. Nech sa už niečo deje. Alebo sa čaká a bude to ako Vianočný darček? :D
6:31-- Eduard: Nazdar Maťo, ty telepat!!! Ešte ťa nedoštípali nadobro komáre? To som rád že si sa ozval, minulý týždeň som na teba myslel že ako sa asi máš. Super!
6:10-- yokohamaba: pozdravujem Eda a oznamujem,že žijem:-)
18:24-- Eduard: No, a to už ja nevyrábam, vôbec nič... Načo platím doménu a web? O.O
20:53-- PotPalo: Tak ja práve niečo vyrábam, ale nesúvisí to s boomboxami, tak radšej mlčím.
16:40-- Schwarz14: Nikto nič???
16:33-- Schwarz14: ????
16:33-- Schwarz14: ty vole čo je tu také ticho :D :D :D :D :D ___
4:13-- PotPalo: mrk. áááá, nič nové.
23:50-- PotPalo: Ja sem občas mrknem. A neodhlasujem sa, tak to tu asi straší... :D
20:15-- Eduard: .. a ja že už sem nikto nechodí. No veď aj načo? ...
20:15-- Eduard: Ty tu čo robíš PotPalo??
9:56-- Eduard: Tak! To je presne to, čo kto nezažil, nevie! :P
11:05-- PotPalo: To môžem potvrdiť. Po poslednom upratovaní neviem nájsť nejaké veci, ktoré som predtým presne vedel, kde v tom bordeli sú.
10:50-- Eduard: Palino, také blbé otázky, veď vieš ako to vyzerá u mňa doma. Nemám čas na nič a na tej motorke sa nie a nie zabiť. Ale nie, opustila ma vášeň a kým si nedám dom do poriadku po tých vyjebaných lemploch čo mi pred piatimi rokmi robili rekonštrukciu, tak si asi moc neškrtnem s boomboxami. Tá veľká bordel kopa na mojom stole je odstrašujúca, ale ani omylom si na nej neurobím poriadok. Takto v tej kope vždy nájdem čo potrebujem. Mám skúsenosť, že akonáhle niečo čo bolo na jednom mieste odložím na poriadok niekam, stratí sa to v análoch priestoru a už to nedokážem nájsť.
2:17-- PotPalo: Prečo sa nič nedeje? Takto sa dejiny nepíšu...
23:29-- Eduard: Zdravím Štefan! Ďakujem za prianie. Nuž čo, o záhradku sa moc asi nestarám, už sem asi nechodí toľko ľudí. A som tak lenivý, že sa mi ani nechce pozrieť akú mám návštevnosť... :-)
8:22-- Štefan : Zdravím všetkých,hlavne Eduarda má dnes meniny.Tak všetko najlepšie k meninám,aj keď niektorý to majú na háku. Keď som sem po dlhšej pauze zavítal,tak mám prosbu, zháňam schému na Školský Generátor SP-001 výrobca Tesla Lanškroun,na nete ani prd len obrázky.Pomohli by chalani z Čiech ktorý by mohli poznať niekoho z tej oblasti.Ďakujem .
20:04-- Eduard: Chalani ďakujem, článok o JVC RC-646L som mierne zredukoval na základe vašich podnetov. Ďakujem.
19:54-- Eduard: Ahojte, bol napadnutý server a moju stránko uvyhadzovalo, že obsahuje vírus. Ak také niečo v budúcnosti bude, prosím vás, dajte mi o tom vedieť. Nič deštruktívne, iba to zaťažovalo počítače.
21:55-- Eduard: Ďakujem teda za informácie, trošku zrevidujem ten článok keď už je to tam tak všetko rozpísané.
21:54-- Eduard: Čaute všetci! Ďakujem za pripomienky, určite ich zakomponujem do článku. Som v osledné dni dosť rozhádzaný pretože doma máme zase bojisko a chcel som mať článok už bezodkladne vonku. Nechcelo sa mi do detailov zaoberať vyhľadávaním skladieb a aj som sa pokúšal študovať ten návod na vyhľadávanie, ale nechal som to na čitateľoch ako si poradia. Krtek, dík za postreh, áno, pred kúpoukazeťáku som bol informovaný, že sú tam vymenené kondenzátory a to som tm zabudol uviesť. Zajtra to určite napravím! Čo sa týka hudby 70. rokov, to by som bral, ja si púšťam 80-ky na kazeťáku a to neni ono. Asi budem musieť vytiahnuť fakt nejaké klasické funky 70. rokov, ale asi ani to nebude ono. Tak potom bude buď Zeppelin, alebo Purple...
Tie nápisy nechápem ani ja, ale nech sa k tomu tu vyjadrí Maťo. Akože fakt, je to frajer|!
20:30-- Martin z K: Ešte má 646tka funkciu aj Rewind auto play, Pri vypnutom skenovaní a zatlačení play a rew, sa páska pretoči na začiatok a pustí sa play.
20:27-- Martin z K: Ahoj Edo, parádny článok:))) Ako píše krtek, tá LED v strede má funkciu okrem indikácie pauzy,ked svieti aj pri vyhľadávaní skladieb, ked stlačíš pauzu, tak nájde až nasledujúcu skladbu.Potom sa pauza uvolní. Po opätovnom stlačení znovu vyhľadáva až nasledujúcu skladbu.
18:09-- krtek: Ahoj, web mi funguje a ani antivir už ho nepovažuje za hrozbu :)
Článek o JVC jsem právě dočetl a mám k němu pár poznámek. LED pauzy není jenom pro estetiku, ale proto, že pauza má funkci tlačítka -2- při vyhledávání skladeb. Je to zajímavý řešení a stojí za zmínku. Další věc, všiml jsem si vyměněných kondenzátorů. To je tvoje práce, nebo už to tak bylo? Jak popisuješ kvalitu zvuku, tak mu to evidentně nijak nepomohlo. Mě to hraje ploše i s původníma kondíkama, nicméně nesmíme zapomínat, že stroj je optimalizovaný na hudbu 70. let a tu reprodukuje celkem slušně. Jo a ty nápisy navrchu jsou fakt opravovaný? Tomu se mi nechce věřit. Maťo má tiskárnu na kazeťáky?? :|
8:37-- Eduard: Opravil som skripty v niektorých článkoch a už mne to otvára okamžite. V zdrojovom kóde je toľko bordelu, ani neviem kde sa to tam berie, ale je to daň za všetky facebookové panely a iné chobotiny, ktoré keď sa naseriem vyhádžem odtiaľto :-)
21:12-- Eduard: Čaute, je tu niekto??? Prosím Vás, mohli by ste mi sem na chat napísať, či nemáte problém s načítaním stránnk, napríklad Our Boomboxers? Mne sa to zastaví na nejakom Facebooku a authedmin.eu a stránka nabehne až po hodnej chvíli. Ďakujem.
20:24-- Martin z K: Pozdravujem všetkých priaznivcov krásnych a kvalitných strojov. Budem sa snažiť tu dať čo najskôr tie moje raritky čo mám.
14:21-- Schwarz14: Neviem či som sa už pýtal ale neviete niekto alebo prípadnr nevlastníte rádiomagnetofón s gramofónom Sharp VZ 2500?Len tak pre zaujímavosť sa pýtam

Iba registrovaní používatelia môžu prispievať do chatu, Zaregistruj sa alebo Prihlás

Fórum

Posledný príspevok

Dieľnička December 2013

Malé oboznámenie sa s mojou dieľničkou - December 2013

Vianoce sú výnimočné sviatky, sú raz do roka a práve v tomto období robíme veci, ktoré nezvykneme robiť počas bežného roka.
Každému návštevníkovi je jasné, že toto je stránka zameraná na elektroniku a preto som sa rozhodol konečne nafotiť môj pracovný kút a priblížiť tak situáciu, v ktorej sa nachádzam, keď zušľachťujem svoje veci a snažím sa im vdýchnuť nový život. A práve preto nebudem ukazovať, ako to vyzerá v našej kuchyni, ale tu, na mojom operačnom stole.

A ešte jedna malá poznámočka nad čiarou, alebo berte to ako nejaké Intro: Prečo tento článok skončil v sekcii Zápisník? Niektoré povahy asi nezniesli tento môj "status" kedysi na Úvodnej stránke ako sa teším zo svojho pracovného kútika a nazvali vylepenie mojej dieľničky na úvodnej stránke za samochválu, ktorá smrdí.

Moja odpoveď určitej komunite: "Nie, vy banda závistlivých debilov, naozaj si nemyslím, že som jediný na svete, kto má na stole osciloskop, drahé meráky aj z Číny, ale nie za dve hrste ryže, alebo vymoženosť asi 26. storočia - počítač na PDF súbory, alebo pracovné fotky nad pracovným priestorom. Prasknite vo vašich depresiách, že ste si pravdepodobne to, čo mám na stole prechlastali a ostali vám iba ohnivé sliny na papuli chŕliace vaše traumy všade naokolo!"

...ale inak viem byť aj celkom slušný a psychicky vyrovnaný človek... cool

Malé oboznámenie sa s mojou dieľničkou - December 2013

Vianoce sú výnimočné sviatky, sú raz do roka a práve v tomto období robíme veci, ktoré nezvykneme robiť počas bežného roka.
Každému návštevníkovi je jasné, že toto je stránka zameraná na elektroniku a preto som sa rozhodol konečne nafotiť môj pracovný kút a priblížiť tak situáciu, v ktorej sa nachádzam, keď zušľachťujem svoje veci a snažím sa im vdýchnuť nový život. A práve preto nebudem ukazovať, ako to vyzerá v našej kuchyni, ale tu, na mojom operačnom stole.
! Jednotlivé náhľady si môžete zväčšiť kliknutím na obrázky. !


  Vitajte v mojom brlohu!

Jeho rozloha je cca 4 m2. Stôl síce nepatrí medzi najrozmernejšie pracovné plochy, ale keďže dom sa ťažko nafukuje a prístavba v konečnej fáze prestavby už bola krokom späť, povedal som si, že urobím ústupok a uskromním sa vo svojej rozťahovačnosti.
Mojou prioritou pri návrhu pracovnej plochy bolo, aby som na tomto stole vedel opravovať aj veľké kusy elektroniky a tým myslím tzv. kombajny (trojkombinácie). Rozumej pod týmto pojmom skoro 20 kilogramové kusy železa a plastu, ktoré majú navrchu gramo a spredu rozhlasový prijímač a neodmysliteľnú kazetovú mechaniku. V praxi to znamená modely typu JVC MF-33, Grundig RPC 300, RPC 100 atď.
Žiaľ z priestorových dôvodov nie je možné takéto stroje držať v zbierke a skôr či neskôr sa objavia v mojej sekcii bazár ako kusy na predaj. Už by som to urobil dávno, ale neviem sa s nimi rozlúčiť. Náhľady fotiek týchto strojov  sa nachádzajú v sekcii Exponáty - Pripravuje sa, avšak na prístup do tejto časti treba byť na stránke registrovaný.
Z toho teda logicky vyplýva, že veľké miesto už nepotrebujem a stačí ten stôl, čo mám. Na rádiomagnetofóny bežných rozmerov vyhovuje.
Skrinky MARS, ktoré sú v úzadí, už organizujem a plním asi rok a stále v tom nemám jasno. Zhruba v lete som si povedal, že na Vianoce si vezmem dovolenku medzi sviatkami a urobím veľký poriadok vo veľkej skrini na chodbe a presťahujem si ju do svojho kúta. Realita je však taká, že mám po celé sviatky iba jeden jediný deň dovolenky. Človek mieni, firma mení...

Čo všetko mám na stole?

Myslím si, že všetko potrebné už mám.
Zľava zdola: Skúšobné celkom dobré reprosústavy JVC, vedľa malá nenápadná ťažká celokovová reprosústava Audioton zapojená na minisystém Tesla 720, osciloskop, tuner so zosilňovačom Tesla 720, univerzálny merací prístroj, laboratórny zdroj a druhá reprosústava Audioton. Na poličke hore DVD, MP3 a ja neviem čo ešte prehrávač na USB, SD karty, pivot monitor otáčateľný podľa potreby na čítanie schém a servisných manuálov, pantografická neónka, veľmi dôležitá meteostanica, regulovateľná pájkovacia stanica ERS 50, veža UNIVERSUM so všetkým, čo v čase jej výroby bolo k dispozícii. Zhora: ručičkové indikátory výstupného výkonu, kazetový deck, CD, receiver, 5.1 zosilňovač a dole MD rekordér. Pod stolom mám reproboxy Siemens, jedny z najlepšie hrajúcich regáloviek čo mám doma!
A nakoniec: merací prístroj 4 in 1 obsahujúci v sebe L, C, ESR meter, merač diód a včetkých možných tranzistorov, univerzálny čítač, a generátor rôznych druhov signálu.
A okrem toho ešte kopec iných, už iba drobností.

Pre ilustráciu je na stole položený minidiskový rekordér štandartných rozmerov. Vidíte sami, že tento priestor maximálne postačuje. V prípade potreby stačí zdvihnúť pohľad a mám pred sebou na monitore schému zapojenia, prípadne nejaký životabudič v podobe technického nákresu. Je síce pravda, že sa k prístrojom musím trošku nahýňať, ak chcem niečo merať, alebo zapájať na audiovýstup, ale to je úplne normálne. 

Povedzme si niečo bližšie o železe, ktoré tu vidíme.
Otáčateľný 19´´ pivot PC monitor Fujitsu Siemens, Dvojkanálový osciloskop do 25 MHz UNI-T UTD2025C, merací prístroj UNI-T UT804, regulovateľná letovačka ERS 50, ktorú som si cca v roku 1988 kúpil z mojej študentskej "výplaty" na ulici Červenej armády v Bratislave v podnikovej predajni TESLA za 400 Kčs, laboratórny zdroj 0 - 30V, max. 5A a nakoniec multifunkčný merací prístroj obsahujúci v sebe 4 moduly, o ktorých si povieme v ďalšej časti tohto článku.

Na obrázku vidíte plochý prístroj s troma displejmi, z čoho jeden displej obsluhuje dva samostatné prepínateľné moduly. Ale po poriadku.
Máme tu česť s meračom indukčnosti, odporu, kapacity a hodnoty ESR meraného kondenzátora. Ďalší modul je merač polovodičov. Tento prístroj slúži na meranie (testovanie) rôznych polovodičových súčiastok ako sú tranzistory (NPN, PNP, N-E-MOS, P-E-MOS, N-D-MOS, P-D-MOS, N-JFET, P-JFET), tyristory (púzdro TO92), triaky, diódy, dvojité diódy so spoločnou anódou (CA), dvojité diódy so spoločnou katódou (CC), 2 diódy antiparalelne, 2 diódy v sérii. Modul vie určiť aj poradie vývodov na puzdre testovanej súčiastky (EBC), typ napr. tranzistora (NPN, PNP..) atď. Druhý displej nám predstavuje čítač do 30 MHz a 1,3 GHz, meranie periódy, trvanie logickej nuly a jednotky a počítadlo impulzov.  Posledný modul je generátor signálu, učene povedané DDS - Direct Digital Synthesizer. Dokáže hučať až pískať od 0 do 65,5 kHz rôznymi typmi priebehu signálov: Sínus, obdĺžnik, trojuholník, píla, reverzná píla, EKG - simulácia tlkotu srdca, šum.
Tento prístroj skonštruoval jeden veľmi šikovný elektrotechnik ako svoju finálnu prácu a dôstojnú bodku za hobby kariérou konštruktéra home made profi meracích prístrojov. Práca je odvedená veľmi precízne a čisto, za čo si určite zaslúži uznanie.

Na záver sa natíska otázka, načo mi vôbec je takéto vybavenie, keď patlanie sa v starých kazeťákoch, zosilňovačoch je o niečom úplne inom a na čo mi v podstate stačí nejaký lepší multimeter? Odpoveď prináša čas, keď si človek povie pred pár rokmi mladší, čo bude robiť, ako si čo naplánuje, ako sa zariadi a ako bude robiť to a to a práve tieto veci by mu mali pri práci pomáhať. Život a osud prinášajú však rôzne zmeny, ktoré ovplyvní človek iba ťažko, tak sa nakoniec dostane do takého výsledného stavu ako ja, že sa aspoň teší z týchto vecí a dúfa, že ich využije čo najefektívnejšie. Niekto si povie, "keby som mal peniaze... aj ja by som si takéto niečo vedel predstaviť". Peniaze však nie sú všetko. Ja som tieto veci neukradol, ani nezdedil, ani ich nezískal z vyradených dieľní, kúpil som si ich za peniaze a nie malé, ale. Je tu ALE.  Človek, nahrubo povedané, pri tej dnešnej honbe za peniazmi a vlastným blahobytom zabúda na to, že stroj sa derie tak, v akých obrátkach pracuje. A v posledných rokoch boli tie obrátky dosť vysoké. Čo odnieslo to najcennejšie - zdravie. A to mi žiadne peniaze už nevrátia.

Ďakujem za pozornosť a špeciálne ďakujem tým, ktorí si prezreli moju stránku a úprimne ocenili úsilie, ktoré je na jej vznik a držanie v činnosti nevyhnutne potrebné povzbudivými slovami uznania v mailovej a osobnej komunikácii.

Späť na Úvodnú stránku
© Eduard, www.boombox.sk
 

| + -